Børnestævne på oppustelige baner!!

Fodbold på oppustelige baner er bare sjovere - og netop på sådan nogle spilles der til børnestævnet for U6-U10 hold!!

 

Flere berøringer til alle spillere og et bedre og sjovere børnestævne med mere end bare fodbold og ventetid.

 

Alle deltagende hold får min. 5 kampe af min. 7 min. mod jævnaldrende, og niveaumæssigt så ligeværdige modstandere som det er muligt ud fra tilmeldingerne. Stævnet er et børnestævne og vi registrerer derfor ikke resultater

 

Rammerne

Banens størrelse er 12x 18m hvilket svarer til en alm. 3-mandsbane. Målene har samme størrelse som 5-mandsmål. Da banen, med undtagelse af indgangen er indrammet af en 2m høj barriere vil bolden, som i indendørs sjældent forlade banen og dermed er der garanti for få spilstop, masser af mål og høj intensitet. (Af samme grund anbefaler vi 6 spillere på hvert hold)

Fra U5-U8 anvendes der en let str. 3 bold.
Fra U9 og op anvendes der en let str. 4 bold.

På hver bane vil der være en kampleder som hjælper spillerne og sørger for en god kampafvikling.

 

Hvorfor ikke bare spille som vi plejer?

Vi tror på at en anderledes stævneoplevelse er med til at udvikle de små fodboldentusiaster og med jongleringsområde, 1:1 arena og andre sjove pauseaktiviteter er stævnet ikke bare tre kampe og i bad.


"Det børnene har brug for, når de skal udvikle deres tekniske færdigheder, er at få så mange boldberøringer som overhovedet muligt. Det sikres bedst gennem:
- Så få spillere på banen som muligt
- Spillearealet skal tilpasses børnenes udviklingstrin
Af samme årsag skal holdene tilmeldes den
spilleform, som udbydes til deres årgang eller
alternativt en spilleform med færre spillere
på banen. "
DBU’s Holdninger og Handlinger

 

Det praktiske

Tilmelding sker vi staevner.dk og indbetaling af holdgebyr til 2905-0725913060 

 Når indbetalingen er modtaget vil man få en bekræftelse.

vi har desværre kun mulighed for at have 48 hold og det vil derfor være først til mølle.

Spørgsmål og lignende til mail@bolduniverset.dk

 

 

 

 

 


Rækker

Række Køn Niv. Hold
str.
Pris Spilletidspunkt OK
hold
Vente
liste
Tilmeld
U7 drenge 4 mands Herrer/Drenge A 6 400 2 0
U7 drenge 4 mands Herrer/Drenge BC 6 400 4 0
U8 drenge 4 mands Herrer/Drenge A 6 400 1 0
U8 drenge 4 mands Herrer/Drenge BC 6 400 3 0
U9 drenge 4 mands Herrer/Drenge A 6 400 0 0
U9 drenge 4 mands Herrer/Drenge BC 6 400 0 0
U7 pige 4 mands Kvinder/Piger 6 400 0 0
U9 pige 4 mands Kvinder/Piger A 6 400 0 0
U9 pige 4 mands Kvinder/Piger BC 6 400 1 0
U10 pige 4 mands Kvinder/Piger A 6 400 0 0
U10 pige 4 mands Kvinder/Piger BC 6 400 0 0


Sted: Himmelev Hallen
Adresse: Herregårdsvej 42
Postnr: 4000
By: Roskilde
Land: Danmark

Sport: Fodbold
Type: Indestævne

<december 2013>
mationtofr
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Frist: 03-12-2013


Stævneoversigt

+ AnnonceretPopulæresteNyeLige før deadline
Handelsstandens Boldklubs indendørs Fodboldstævne
19. - 20. jan 2019
B1909 Combi Cup 2019
1. - 3. feb 2019
Hanze Trophy
20. - 21. apr 2019
TPI REMA1000 CUP 2019
11. - 20. jan 2019
Øens Hold Cup Træningsstævner (U8-U17)
29. - 31. mar 2019
BIF CUP 3-Bold
23. - 24. feb 2019
EURO-SPORTRING
20. apr - 27. okt 2019
Vejen Trolde Cup
31. maj - 2. jun 2019
Holland Cup
20. - 21. apr 2019
NRUI Julestævne 2018
27. - 31. dec
Sportmaster cup 2019
4. - 6. jan 2019
Nordea Cup Give 2019
4. - 6. jan 2019
3. Gentofte Indoor Cup
9. - 17. feb 2019
Middelfart Sparekasse Indoor Cup 2019
1. - 3. feb 2019
TPI REMA1000 CUP 2019
11. - 20. jan 2019
REMA 1000 SIF Cup 2019
11. - 13. jan 2019
Greve Goal Show 2019
9. - 10. feb 2019
Nytårscup 2018
27. - 30. dec
Nyråd Cup 2019
5. - 13. jan 2019
City Container Cup 2019 (tidligere LotraCup)
16. - 17. mar 2019
Akademiet Fulton Futsal Stævne 2019
12. - 13. jan 2019
SORØ BRYGHUS CUP 2019
2. feb 2019
Team 10 Mini Cup
24. feb 2019
B1913 CUP
2. - 3. feb 2019
KB Cup 2019
1. - 3. feb 2019
Vesti-Olsen& Hansen Cup
15. - 17. feb 2019
Dansk Revisions Cup 2019
16. - 17. feb 2019
Team Rynkeby Storstrøm Cup 2019
16. - 17. feb 2019
Outzourse - Timeout Cup 2019 i Dragør
8. - 9. jun 2019
Gladsaxe/ CC Sportswear Cup
21. - 23. dec
Åbne Esbjerg-mesterskaber i indefodbold 2019
19. - 20. jan 2019
Nordea Cup Give 2019
4. - 6. jan 2019
Sportmaster Cup Holbæk 2019 U6-U13
12. - 13. jan 2019
Søren Søgaard A/S Nytårs Cup 2019
5. jan 2019
2. juledag i Mønshallerne 2018
26. dec
Kun for piger- Mejrup GU
5. jan 2019
Nordea Cup Ringkøbing
5. - 13. jan 2019
B1938s Lagkagestævne
4. - 6. jan 2019
Bel Air Cup
29. - 30. dec
Følg Staevner.dk på Twitter