Så er tiden kommet til 6. udgave af VB Efterårscup og i weekenden 10. og 11. oktober åbner vi igen dørene for både piger og drenge til Vejgaard Boldspilklubs baner på Sofievej – den perfekte afslutning på efterårssæsonen.
Vi vil igen i år, så vidt det er muligt, forsøge at niveau opdele årgangene U10 – U13 i A og B for at skabe endnu mere jævnbyrdighed ( gælder altså IKKE for de yngste årgange )
U6, U8, U10 og U12 spiller alle lørdag den 10. oktober. Hver årgang forventes at vare 3 – 4 timer alt efter antallet af tilmeldte hold. BEMÆRK: U10 piger spiller 5 mands.
U7, U9, U11 og U13 spiller alle søndag den 11. oktober. Hver årgang forventes at vare 3 – 4 timer alt efter antallet af tilmeldte hold.
Begge dage forventer vi at starte ca. klokken 9.00 og afslutte med præmie overrækkelse i takt med at årgangene spilles færdige, dog senest ca. klokken 16.00
Som det også har været tilfældet de andre år, så koster det 50,- per spiller at deltage. Hver spiller får mindst fire kampe, en flot medalje og et stykke frugt og forhåbentlig en rigtig god oplevelse. Derudover vil der vanen tro være spurtpræmier til to spillere i hver kamp ( en fra hvert hold )
Sidste frist for tilmelding er mandag den 28. september og sker via dette link – venligst følg anvisningerne:
http://cup.vejgaard-bk.dk/tilmelding/