Den Jyske Sparekasse Cup - Kommunemesterskab 2017

Kom til det NYE store lokale indendørsstævne for alle piger og drenge fra U6-U16 i kampen om at blive årets kommunemester i Hedensted Kommune. Her bliver rammerne for den gode oplevelse sat.

 

Kommunemesterskabet afholdes i samarbejde med Den Jyske Sparekasse og DGI Sydøstjylland. Der er lagt op til en god og festlig dag i Juelsminde Hallerne, hvor der bydes på gratis frugt og saft/kaffe hele dagen.

 

Vi glæder os til at se rigtig mange hold og tilskuere, til en fed fodbolddag med fairplay og masser af godt fodbold.


Præmier:


U6-U7:

Her er alle hold vindere og alle hyldes med medaljer.

U8-U9:

Der vil være personlige erindringspokaler til alle spillerne.

U10-U16:

Guld, sølv og bronze til de hold der bliver nr.1, 2 og 3 i alle rækker.

Herudover vil der være en vandrepokal til kommunemesteren (vinder af A-finalen) i samtlige rækker.

 

 

Spillerækker:

Der spilles i følgende rækker for både piger og drenge:

U6 & U7 mix - 3bold på lille bane

U7, U8 & U9 - 5mands på hel bane

U10, U11, U12, U13, U14, U15 & U16 - 4mands på hel bane

 

 

Spilleregler:

Der spilles efter indefodboldloven 2016/2017 - med nedenstående DGI særregler

 

Særregler gældende for U-9 og yngre årgange:

 

Der må pr. hold være op til 5 spillere på banen samtidigt, såfremt turneringsreglementet tillader det.

 

Alle spillere må færdes over hele banen.

 

Én af spillerne skal være målmand. Målmanden må når som helst udskiftes med en anden målmand (blandt udskiftnings-spillerne).

 

Målmanden må spille/røre bolden med hænderne i eget straffesparksfelt. Det gælder også, når en medspiller spiller bolden til ham, eller han selv spiller den mod banden og får den retur, samt i tilfælde hvor bolden er frigjort til spil.

 

6-sekunders reglen er ikke gældende.

 

Når målmanden holder/har holdt bolden, må han ikke spille den direkte over midterlinien. Bolden skal forinden have rørt gulv, bande eller en anden spiller udenfor eget straffesparksfelt.

 

Eventuel forseelse straffes med et frispark, der hvor bolden passerer midterlinien.

 

Målspark og frispark i eget straffesparksfelt er gyldigt taget, selvom bolden ikke sparkes direkte ud af straffesparksfeltet.

 

Målmanden må udføre målspark eller frispark i straffesparksfeltet som spark eller kast, og han må herefter samle bolden op igen, før den er rørt af en anden spiller.

 

Der udvises kun, såfremt gult eller rødt kort er anvendt

 

 

Særregler gældende for U-10, U-11 og U-12:

 

Alle spillere må færdes over hele banen.

 

Der udvises kun, såfremt gult eller rødt kort skal anvendes.

 

 

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U6 (3bold) Mixed 6 400 0 0
U8 Drenge (5mands) Mixed 8 400 2 0
U8 Piger (5mands) Mixed 8 400 1 0
U9 Drenge (5mands) Mixed 8 400 4 0
U9 Piger (5mands) Mixed 8 400 0 0
U7 (3bold) Mixed 6 400 3 0
U10 Drenge Mixed 7 400 3 0
U10 Piger Mixed 7 400 2 0
U11 Drenge Mixed 7 400 2 0
U11 Piger Mixed 7 400 0 0
U12 Drenge Mixed 7 400 4 0
U12 Piger Mixed 7 400 0 0
U13 Drenge Mixed 7 400 2 0
U13 Piger Mixed 7 400 0 0
U14 Drenge Mixed 7 400 5 0
U14 Piger Mixed 7 400 1 0
U15 Drenge Mixed 7 400 0 0
U15 Piger Mixed 7 400 1 0
U16 Drenge Mixed 7 400 0 0
U16 Piger Mixed 7 400 0 0

Signetud teams

U6 (3bold) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U8 Drenge (5mands) 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Hornsyld IF Hornsyld IF Logo Hornsyld IF

U8 Piger (5mands) 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Sole if C Sole IF Logo Sole IF

U9 Drenge (5mands) 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF 1 B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U9 Piger (5mands) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U7 (3bold) 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Sole if C Sole IF Logo Sole IF
Juelsminde IF 1 Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U10 Drenge 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF 1 B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 C Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
De Kongeblå C Løsning IF Logo Løsning IF

U10 Piger 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U11 Drenge 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U11 Piger 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U12 Drenge 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF 1 A Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 3 C Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U12 Piger 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U13 Drenge 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF 1 A Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 C Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U13 Piger 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U14 Drenge 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Juelsminde IF 1 A Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 2 B Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening
Juelsminde IF 3 C Juelsminde Idrætsforening Logo Juelsminde Idrætsforening

U14 Piger 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Rask Mølle B

U15 Drenge 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U15 Piger 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Rask Mølle B

U16 Drenge 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U16 Piger 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
March 4 2017

Organisation
No Club
Place
Juelsminde Hallerne
Address
Tofteskovvej 12
Postalcode
7130
City
Juelsminde
Sport
Soccer
Type
Indoor cup

Tournament overview