AB Cup 2017

Update:
PROGRAM OG TURNERINGSINFO FINDES PÅ ABUF.DK


VELKOMMEN TIL AB CUP 2017

 

AB CUP 2017 er ABs traditionelle ungdomsstævne med mere end 25 år på bagen. Her har ABs ungdomshold dystet mod danske hold fra nær og fjern, og haft mulighed for at møde hold fra det store udland. Blandt mange deltog Malmö FF i mange år med adskillelige hold, og således har man bla. oplevet en ung Zlatan Ibrahimovic trylle på ABs baner. Klubber fra Gladsaxes venskabsbyer har også været flittige gæster med deltagelse fra eksempelvis Finland, Island, Tyskland, Polen og Ungarn.

Turneringen bliver afholdt på ABs anlæg i Bagsværd,som består af 7 græsbaner og 2 kunstgræsbaner, dvs. alle kampe bliver spillet samme sted. Turneringen afvikles over fredag, lørdag og søndag, og der vil alle dage blive spillet en masse god fodbold og vi bestræber os på at give spillerne samt deres medrejsende fans en kæmpe oplevelse.

Der vil være medaljer til alle i de små rækker, og præmier til sjove detaljer samt holdets spiller, som vælges af modstanderen Stævneområdet er et afgrænset område, hvor der også vil være boder og sjov til søskende under stævnet. Vinderpokaler til de store rækker i A og B slutspil.

Forventet program: (ændringer kan forekomme).

FREDAG:

Drenge U10-12 A-rækker spiller gruppespil.

LØRDAG:

U5-U9 rækker spiller fra morgenstunden. Pigerækkerne starter også lørdag formiddag.

Drenge U10-12 A-rækker spiller slutspil lørdag fra kl 13 og frem.

SØNDAG:

Drenge U10-12 B-rækker spiller gruppespil og slutspil.

Alle hold spiller minimum 3 kampe.

AB restauranten tilbyder snacks, drikkevarer og lækkerier til hele familien under hele stævnet.

Stævnet tilbyder mulighed for fællesspisning til spillere og forældre i form af pizzabuffet efter kampene fredag aften, lørdag (frokost og aften) og evt. søndag. Mere info følger til tilmeldte hold.

BETALING TIL KONTO: 2261 – 3483 613 376 og husk holdnavn+årgang på overførslen.

DOWNLOAD VORES INVITATION HER OG DEL DEN GERNE MED DIT NETVÆRK:

https://abuf.dk/invitation-til-ab-cup-2017/

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup # Signup
U5/U6 Mixed 3 200 20 0
PU8 Mixed 5 300 7 0
U7 Mixed 5 300 7 0
U8 Mixed 5 300 32 0
U11/U12 Mixed 8 300 0 0
U9 Mixed 5 300 17 0
PU10 Mixed 8 300 8 0
U10 Mixed 8 300 12 0
U10 Mixed 8 300 26 0
U11 Mixed 8 300 12 0
U11 Mixed 8 300 9 0
U12 Mixed 8 300 12 0
U12 Mixed 8 300 13 0

Signup to tournament

If you organisation is missing in the above list, please enter you organisationname below.
Organisation missing?

Signetud teams

U5/U6 16 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Greve 1 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Kongeklubben København C.F. FC København
Måløv C Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
Brøndbyernes IF 3 Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndbyernes IF 2 Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndbyernes IF 1 Brøndby IF Logo Brøndby IF
Greve 2 hvid Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
A.G.F. Blå A Aakanden GF Logo Aakanden GF
Hareskov IF - Høgene C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - Musvågerne C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - Ravnene C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Brøndby if C Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndby IF Brøndby IF Logo Brøndby IF

PU8 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Greve Fodbold 1 A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Brøndby Pigerne Brøndby IF Logo Brøndby IF

U7 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
SIF U7 Hold Hvid Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Kastrup boldklub 1 Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Avarta10 Avarta10

U8 31 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
HI 1 B Herlev IF Logo Herlev IF
Tune IF 2 C Tune IF Logo Tune IF
B1908 A Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
B1908 Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Hareskov_B B Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov_C C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Glostrup FK C Glostrup FK Logo Glostrup FK
SIF B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Glostrup FK B Glostrup FK Logo Glostrup FK
Glostrup FK A Glostrup FK Logo Glostrup FK
Farum Tiger Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Hjorten B IF Hjorten
Tune IF B Tune IF Logo Tune IF
BSF1 C Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
BSF B Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
Blå Vanløse B Vanløse IF Logo Vanløse IF
AB3 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
SGIF B Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
HG 2 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG 3 C Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG 1 A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
KB Barcelona B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Real Madrid A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
KB Juventus C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
JB Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
JB1 C Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Hekla B Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
RBK A Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
HUI B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub

U11/U12 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U9 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
VSB Hvid A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
TFC B Taastrup FC Logo Taastrup FC
TFC U9 C Taastrup FC Logo Taastrup FC
HIK08B1 B HIK
Lundegården B B Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
Lundegården C C Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
AB B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ringsted Blå B Ringsted IF Logo Ringsted IF
HI Blå B Herlev IF Logo Herlev IF
HIF LIVERPOOL C Helsingør IF
Ringsted Hvid A Ringsted IF Logo Ringsted IF
HIF REAL C Helsingør IF

PU10 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Lyngby Blå B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Vallensbæk U10 Piger Sort C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Vallensbæk U10 Piger Guld B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Måløv Boldklub A Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
B73 herlev Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
HIK U10 Piger B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
AB C Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Brøndby 1 A Brøndby IF Logo Brøndby IF

U10 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B93 Team Rowshan A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Greve A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Team Pato A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Roskilde KFUM hvid A KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
Tottis Vanløse drenge A Vanløse IF Logo Vanløse IF
Brøndby U10 A Brøndby IF Logo Brøndby IF
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AGF Charlottenlund A AGF
SIF Blå A Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
solrød fc A Solrød FC Logo Solrød FC

U10 19 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Greve B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Team Patito B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
VI 39 - DE SORTE PANTER NY C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
V39 - TIGERNE GUL NY C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
B1903 B B1903 Logo B1903
Hareskov IF - 1 B Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - 2 C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Roskilde KFUM blå B KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
Nykøbing FC B Nykøbing Falster Alliancen Logo Nykøbing Falster Alliancen
Fighterne B Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
De få rå C Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
Henrik Andersen C Nørrebro United Logo Nørrebro United
Ølstykke B Ølstykke FC Logo Ølstykke FC
GVI 1 B Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
BK Friheden B Boldklubben Friheden Logo Boldklubben Friheden
Bagsværd B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
B82 C B82 Virum Logo B82 Virum
Stenlille U10 B Stenlille IF Logo Stenlille IF
SIF Hvid B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF

U11 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Slagelse A Slagelse BK&IF Logo Slagelse BK&IF
vanløse B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Kvarnby A Kvarnby IK
Frederikssund A Frederikssund Forenede Boldklubber Logo Frederikssund Forenede Boldklubber
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Bk Olympic B Bk Olympic
B1903 A B1903 Logo B1903
Bagsværd B hold 1 A Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Dragør 1 A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub

U11 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
VIF B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Hareskov C Hareskov IF Logo Hareskov IF
AB 2 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Jægersborg B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Bagsværd B hold 2 B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Bk Olympic A Bk Olympic

U12 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B.93 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Næstved if A Næstved IF Logo Næstved IF
AB 1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Lyngby 1 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 2 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Vallensbæk 1 A Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
B 1903 A B1903 Logo B1903
Farum Boldklub A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
GVI-1 A Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub

U12 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B.93 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
AB 2 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
SIF B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Rosenhøj BK 2 C Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Lyngby 3 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 4 C Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
JB12 B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Bagsværd 1 B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Bagsværd 2 C Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Vallensbæk 2 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Rødovre B Boldklubben Rødovre
GVI-2 B Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Organisation
Akademisk Boldklub
Place
ABs anlæg
Address
Skovdiget 1
Postalcode
2880
City
Bagsværd
Sport
Soccer
Type
Unknown

Tournament overview