2. Gentofte Sommer Cup

2. Gentofte Sommer Cup
30. juni & 1. juli

 

Lørdag d. 30/6. og søndag d. 1/7 inviterer Gentofte Fodbold Akademi til ’Gentofte Sommer Cup’ på Gentofte Stadion for U7, U8 & U9 hold, på henholdsvis A- og B niveau. Den første dag vil stå i årgang 2011 og 2010s tegn, mens 2009 vil være i aktion om søndagen.
 

Det er med stor glæde, at vi kan afsløre at turnering afholdes på selve Gentofte Stadions fantastiske kunstbane, med omkringliggende tilskuerpladser.
 

Som altid vil der være fokus på massere af spilletid, korrekt matchning samt et effektivt kampprogram, der sikrer et højt antal kampe, med korte intervaller imellem.
 

Formatet er klassisk 5v5 (tilpasset til hver årgang) udendørs på Gentofte Sportsparks kunstgræsbaner, og alle hold vil spille indledende puljer, hvorefter de bliver fordelt i forskellige slutspil for at sikre bedst mulig matchning holdene imellem.
 

U7 og U8 spilles der 5-mands på almindelige 5-mandsmål, mens der i U9-rækkerne spilles 5-mands på ”store mål” / 7-mandsmål.

  • Kampledere på alle kampe – i skal blot koncentrere jer om holdet!
  • Effektivt spilleprogram m. korte intervaller
  • Fælles igangsætning af kampe
  • Slutspil i alle rækker
  • Medaljer og/eller pokaler til alle deltagende spillere
  • 'Bedste spiller' kåres i alle rækker

 

Yderligere vil der være bod hvor fans, forældre og spillere kan forsyne sig med både varmt og koldt.
 

Spilletidspunkter og formater:
U7A – 5v5 på 5-mandsmål: Lørdag d. 30/6 fra 9 til 13
U7B – 5v5 på 5-mandsmål: Lørdag d. 30/6 fra 9 til 13
U8A – 5v5 på 5-mandsmål: Lørdag d. 30/6 fra 13 til 17
U8B – 5v5 på 5-mandsmål: Lørdag d. 30/6 fra 13 til 17
U9A – 5v5 på 7-mandsmål: Søndag d. 1/7 fra 13 til 17
U9B – 5v5 på 7-mandsmål: Søndag d. 1/7 fra 9 til 13
 

Tilmelding:
Tilmelding sker efter først-til-mølle via enten her på Staevner.dk eller på mail til vkoppel@hotmail.com. Betalingsinfo sendes på mail efter tilmelding. Der er plads til 16 hold i henholdsvis U7A, U7B, U8A & U8B, mens der i U9A & U9B er plads til 24 hold.


Vi håber at samle hold fra nær og fjern til et brag af en turnering i 2009, 2010 og 2011 årgangens tegn.
 

Velkommen til GENTOFTE SOMMER CUP,
Gentofte Fodbold Akademi
 

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U7 5v5 A Mixed 5 500 Lørdag 30/6 - 9-13 15 0
U7 5v5 B/C Mixed 5 500 Lørdag 30/6 - 9-13 8 0
U8A Mixed 5 500 Lørdag 30/6 - 13-17 14 0
U8B Mixed 5 500 Lørdag 30/6 - 13-17 9 0
U9A Mixed 5 500 Søndag 1/7 - 13-17 21 0
U9B Mixed 5 500 Søndag 1/7 - 9-13 19 0

Signetud teams

U7 5v5 A 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 30/6 - 9-13

Teamname LVL Logo Club
KB Ajax A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HIF1 A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Østerbro IF 2 A Østerbro IF Logo Østerbro IF
Østerbro IF 1 A Østerbro IF Logo Østerbro IF
Golazo A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
GFA Sort A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Grå A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
BK Fix Hajer A Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
B93 Liverpool A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
HIK 2011 A
Rosenhøj BK A Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
BK Skjold B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold

U7 5v5 B/C 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 30/6 - 9-13

Teamname LVL Logo Club
Tune IF B Tune IF Logo Tune IF
HIF2 Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Østerbro IF 3 B Østerbro IF Logo Østerbro IF
GFA Hvid B Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
BK Fix Krokodiller B Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
B93 Barca C Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Rosenhøj BK 2 C Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Sultne løver B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U8A 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 30/6 - 13-17

Teamname LVL Logo Club
KB D A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BSV A Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
FC Holte A FC Holte Logo FC Holte
GFA Grå A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
BS72 1 A Boldklubben Syd 1972 Logo Boldklubben Syd 1972
Brøndby A Brøndby IF Logo Brøndby IF
BK Fix A Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
GFA Sort A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Leoparderne A Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
Farum Boldklub A A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub

U8B 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 30/6 - 13-17

Teamname LVL Logo Club
Dragør 2 B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
KB2010D (B) B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BSV B Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
Østerbro IF B Østerbro IF Logo Østerbro IF
BS72 2 B Boldklubben Syd 1972 Logo Boldklubben Syd 1972
Brøndby 2 B Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndby 1 B Brøndby IF Logo Brøndby IF
KB A A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U9A 18 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 1/7 - 13-17

Teamname LVL Logo Club
HFC Hvid A Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
B1908 Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Lyngby A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
KB2 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
NFC A Nykøbing FC Logo Nykøbing FC
Himmelev-Veddelev BK 1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Østerbro IF 1 A Østerbro IF Logo Østerbro IF
GFA 2010 A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
LSF 1 A Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
Holbæk B&I 1 A Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
KB Mads/Simon A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
AB Tårnby A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
HG 1 A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
OB A Odense Boldklub Logo Odense Boldklub
HIF A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Fix 1 A Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX

U9B 16 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 1/7 - 9-13

Teamname LVL Logo Club
HFC Blå B Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
Lyngby B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Hareskov IF B Hareskov IF Logo Hareskov IF
Himmelev-Veddelev BK 2 B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Østerbro IF 2 B Østerbro IF Logo Østerbro IF
GFA Gul B Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Blå B Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
LSF 2 B Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
Holbæk B&I 2 B Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
B93 M&M 2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
HG 2 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Vallensbæk IF 1 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Glostrup FK B Glostrup FK Logo Glostrup FK
Fix 2 B Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
Toksværd Olstrup Fodbold B Toksværd Olstrup Fodbold Logo Toksværd Olstrup Fodbold
AB B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
June 30 - July 1 2018
Last signup
Wednesday, June 20, 2018

Organisation
No Club
Place
Gentofte Stadion
Address
Ved Stadion 10
Postalcode
2820
City
Gentofte
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
vkoppel@hotmail.com
2. Gentofte Sommer Cup map

Tournament overview