AB CUP 2019

AB CUP er ABs traditionelle ungdomsstævne med mere end 28 år på bagen.

Her har ABs ungdomshold dystet mod danske hold fra nær og fjern, og haft mulighed for at møde hold fra det store udland. Blandt mange deltog Malmö FF i mange år med adskillelige hold, og således har man bla. oplevet en ung Zlatan Ibrahimovic trylle på ABs baner. Klubber fra Gladsaxes venskabsbyer har også været flittige gæster med deltagelse fra eksempelvis Finland, Island, Tyskland, Polen og Ungarn.

Turneringen bliver afholdt på ABs anlæg i Bagsværd,som består af 7 græsbaner og 2 kunstgræsbaner, dvs. alle kampe bliver spillet samme sted. Turneringen afvikles over fredag, lørdag og søndag, og der vil alle dage blive spillet en masse god fodbold og vi bestræber os på at give spillerne samt deres medrejsende fans en kæmpe oplevelse.


VIDEO FRA AB CUP 2018 HER


Der vil være medaljer til alle i de små rækker, og løbende præmier for sjove detaljer, flotte mål og godt kammeratskab. Stævneområdet er et afgrænset område, hvor der også vil være boder og sjov til søskende under stævnet.

Vinderpokaler til de store rækker i A og B slutspil. Bemærk at spilledage er vejledende.

AB restauranten tilbyder snacks, drikkevarer og lækkerier til hele familien under hele stævnet.


Betaling ved tilmelding:

MobilePay: 72116

Bank: Regnr: 2261 – konto: 3483613376

HUSK AT  ANGIVE RÆKKENAVN+HOLDNAVN PÅ OVERFØRSEL.


Vi glæder os til at se jer :)

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
Mix U5/6 Mixed 3M 250 Søndag 14 0
Drenge U7 Mixed 3M 250 Søndag 36 0
Drenge U8 Mixed 5M 400 Søndag 22 0
Drenge U9A Mixed 5M 400 Lørdag 12 0
Drenge U9B Mixed 5M 400 Lørdag 18 0
Drenge U10A Mixed 8M 500 Fredag og Lørdag 25 0
Drenge U10B Mixed 5M 500 Lørdag 16 0
Drenge U11A Mixed 8M 500 Fredag og Lørdag 6 0
Drenge U11B Mixed 8M 500 Lørdag 6 0
Drenge U12A Mixed 8M 500 Fredag og Lørdag 8 0
Drenge U12B Mixed 8M 500 Lørdag 4 0
Piger U7/8 Mixed 3M 250 Søndag 1 0
Piger U9/10 Mixed 5M 400 Søndag 2 0
Piger U11/12 Mixed 8M 500 Søndag 1 0

Signetud teams

Mix U5/6 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
AB1 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB2 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
LSF 1 Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
LSF 2 Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold

Drenge U7 32 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
Allerød FK 1 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Allerød FK 2 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Allerød FK 3 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Allerød FK 4 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Allerød FK 5 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
LSF B Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
LSF1 A Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
AB1 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB2 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB3 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Bagsværd Boldklub 4 Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Lsf 2 B Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
B1903 Hvid B B1903 Logo B1903
ST. Lyngby IF St. Lyngby IF - 24. kreds Logo St. Lyngby IF - 24. kreds
Allerød FK 6 Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
B1903 Sort B B1903 Logo B1903
Måløv 1 Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
Bagsværd Boldklub 1 Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Bagsværd Boldklub 2 Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Bagsværd Boldklub 3 Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Greve Blå 1 B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Greve Blå 2 B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Greve Blå 3 B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Lyngby 1 Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 2 Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 3 Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 4 Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 5 Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Måløv 2 Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
Avarta 1 B Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
Avarta 2 Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
Avarta 3 Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta

Drenge U8 15 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
AB1 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
De blå fra HIK B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Herlev IF Herlev IF Logo Herlev IF
Golazo Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
HIK 1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Taastrup FC B Taastrup FC Logo Taastrup FC
HG hvid B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG blå B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG Grøn B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
BFC Lundegården A B Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
BFC Lundegården B C Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
B82 C B82 Virum Logo B82 Virum
VSB1 Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
VSB2 Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
VSB3 Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub

Drenge U9A 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Topholdet A Gladsaxe-Hero Boldklub Logo Gladsaxe-Hero Boldklub
Hareskov IF A Hareskov IF Logo Hareskov IF
Helsinge A Helsinge Fodbold Logo Helsinge Fodbold
AB U9 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
BSV A Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
HVB A2 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Greve Hvid A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
HVB A1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub

Drenge U9B 16 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Glostrup B B IF 32 Glostrup Logo IF 32 Glostrup
Allerød FK 2 B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Stjerneholdet C Gladsaxe-Hero Boldklub Logo Gladsaxe-Hero Boldklub
B82 B B82 Virum Logo B82 Virum
Hareskov IF - panterne C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - løverne C Hareskov IF Logo Hareskov IF
KB U9 B Blå Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
FB Rød 10 B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
RBK C Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
AB U9 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Skovshoved Sort 2010 B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Greve Hvid B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Farum BK B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Farum 2 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Bagsværd Boldklub B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
KB D1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

Drenge U10A 20 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag og Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Team Z A Fc Rosengård Logo Fc Rosengård
Holbæk B&I - A1 A Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
AB 1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Snekkersten IF A A Snekkersten IF
Allerød Fodbold Klub A Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Brønshøj Brønshøj Boldklub Logo Brønshøj Boldklub
A A LB07
HG10 A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Himmelev-Veddelev BK 1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Solrød FC A Solrød FC Logo Solrød FC
Glostrup FK A Glostrup FK Logo Glostrup FK
U10 A A B1903 Logo B1903
BSF A Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
B1908 A Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Brøndby IF A Brøndby IF Logo Brøndby IF
NFC A Nykøbing FC Logo Nykøbing FC
HIK Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
KB1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB2 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HI A Herlev IF Logo Herlev IF

Drenge U10B 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Gundsø United 1 B Gundsølille Skytte- Gymnastik & IF Logo Gundsølille Skytte- Gymnastik & IF
FC Holte B FC Holte Logo FC Holte
FC Holte2 B FC Holte Logo FC Holte
HG1 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG2 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Holbæk B&I - B1 B Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
HG3 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HIK Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Brønshøj Brønshøj Boldklub Logo Brønshøj Boldklub
Himmelev-Veddelev BK 2 B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Himmelev-Veddelev BK 3 B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Ab 2 B AB Boldklub

Drenge U11A 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag og Lørdag

Teamname LVL Logo Club
GVI A Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
KFUM BK Roskilde A KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
U11-1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ishøj IF Elite A ISHØJ IF Logo ISHØJ IF
B1903 A A B1903 Logo B1903

Drenge U11B 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Farum BK-1 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
FC Holte B FC Holte Logo FC Holte
Vestia B Boldklubben Vestia Logo Boldklubben Vestia
Lundtofte B Lundtofte Boldklub Logo Lundtofte Boldklub
B1903 B B B1903 Logo B1903

Drenge U12A 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag og Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Brøndby IF A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Greve A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
B93 Elite A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Frem Hellebæk A FREM Hellebæk Fodbold Logo FREM Hellebæk Fodbold
BSV af 2016 A Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
Køge boldklub A Køge Boldklub Logo Køge Boldklub
AB U12-1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Skovshoved IF A Skovshoved IF Logo Skovshoved IF

Drenge U12B 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Greve B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Frem Hellebæk B FREM Hellebæk Fodbold Logo FREM Hellebæk Fodbold
AB U12-2 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Roskilde KFUM - EH & Søn B KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde

Piger U7/8 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club

Piger U9/10 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club

Piger U11/12 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
24. - May 26

Organisation
Akademisk Boldklub
Place
AB's baner
Address
Skovdiget 1
Postalcode
2880
City
Bagsværd
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
abuf1889@gmail.com

Tournament overview