2. CHAMPIONS CUP


I Kristi Himmelfarts-ferien d. 30. maj til d. 2. juni inviterer Gentofte Fodbold Akademi til 2. udgave af Champions Cup på Gentofte Sportspark for U7, U8 og U9 hold, på henholdsvis A- og B niveau. Alle rækker afvikles over to dage (eftermiddag & formiddag).


Sidste år deltog mere end 200 hold i rækkerne U7-U10, og gjorde bl.a. U9A rækken til den hidtil største på dansk grund for årgang 2009. Her løb KB med guldet i den 48-hold store række, som bl.a. blev gæstet af 6 svenske hold. Denne gang glæder vi os til at byde velkommen til årgang 2010, 2011 & 2012.


Som altid vil der være fokus på massere af spilletid, korrekt matchning samt et effektivt kampprogram, der sikrer et højt antal kampe, med korte intervaller imellem. Alle rækker afvikles over to dage efter inspiration fra de udenlandske to-dages turneringer, hvor man spiller indledende  gruppespil på dag 1 og efterfølgende play-off på dag 2.


Formatet er 5 imod 5. I A-rækkerne spilles der på 7-mandsmål, mens der i B-rækkerne spilles på 5-mandsmål.

  •  Kampledere på alle kampe – i skal blot koncentrere jer om holdet!
  •  Effektivt spilleprogram m. korte intervaller
  •  Fælles igangsætning af kampe
  •  Slutspil i alle rækker
  •  Medaljer og/eller pokaler til alle deltagende spillere
  • 'Bedste spiller' kåres i alle 6 rækker


Spilletidspunkter:
U9: 30. maj (eftermiddag) & 31. maj (formiddag)
U8: 31. maj (eftermiddag) & 1. juni (formiddag)
U7: 1. juni (eftermiddag) & 2. juni (formiddag)

- Specifikke tidspunkter følger.


Tilmelding:
Tilmelding sker efter først-til-mølle via enten her på Staevner.dk eller på mail til claus.dj@hotmail.com eller vkoppel@hotmail.com. Betalingsinfo sendes på mail. Der er plads til 24 hold i alle rækker. Deltagergebyret er 800kr. pr. deltagende hold.

Vi håber at samle hold fra nær og fjern til et brag af en turnering i 2010, 2011- og 2012 årgangens tegn.


Velkommen til 2. CHAMPIONS CUP.
Gentofte Fodbold Akademi

 

 

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U9 A Mixed 5 800 30. maj & 31. maj 19 0
U9 B Mixed 5 800 30. maj & 31. maj 14 0
U7 B Mixed 5 800 1. juni & 2. juni 17 0
U8 A Mixed 5 800 31. maj & 1. juni 20 0
U8 B Mixed 5 800 31. maj & 1. juni 24 0
U7 A Mixed 5 800 1. juni & 2. juni 10 0

Signetud teams

U9 A 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. maj & 31. maj

Teamname LVL Logo Club
HUI A Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Glostrup A IF 32 Glostrup Logo IF 32 Glostrup
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
KB 2 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
FC Orion Stockholm 1 A FC Orion Stockholm
Rudersdal Boldklub A Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
B93 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
KB 1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
FCN A FC Nordsjælland Logo FC Nordsjælland
Aff Amager FF Logo Amager FF

U9 B 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. maj & 31. maj

Teamname LVL Logo Club
KB D1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Græshopperne B
HUI 2 B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Allerød Hvid B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Næstved IF 2 B Næstved IF Logo Næstved IF
B93 2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Jægersborg B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
ØIF B Østerbro IF Logo Østerbro IF
FB Rød 10 B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub

U7 B 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1. juni & 2. juni

Teamname LVL Logo Club
Brøndby 1 B Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF
Brøndby 2 B Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF
HVB2 Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
HVB1 Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Roskilde KFUM KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
AB Tårnby 2 B Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
BK FIX 2 B Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
Dragør 2 B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
B93 PMC 2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
B93 JVM B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
U7 Drenge B Boldklubben Rødovre Logo Boldklubben Rødovre
Farum B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub

U8 A 17 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 31. maj & 1. juni

Teamname LVL Logo Club
FA2000-1 A FA 2000 Logo FA 2000
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
BSF 1 A Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
Farum BK A FC Nordsjælland Logo FC Nordsjælland
Himmelev Veddelev BK A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
HUI A Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Allerød FK A Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
B93 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Ishøj IF A ISHØJ IF Logo ISHØJ IF
KB A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Virum Sorgenfri Boldklub A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Østerbro IF A Østerbro IF Logo Østerbro IF
RB 1906 A Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906
Vallensbæk IF A Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
HIK1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Kastrup 1 A Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Fix 1 A Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX

U8 B 21 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 31. maj & 1. juni

Teamname LVL Logo Club
Kastrup 2 B Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Stenløse BK B Stenløse BK Logo Stenløse BK
Hellas B Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
Sultne løver B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
FA2000-2 B FA 2000 Logo FA 2000
BSF 2 B Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
Farum BK 2 B FC Nordsjælland Logo FC Nordsjælland
Allerød FK 2 B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Ishøj IF 2 B ISHØJ IF Logo ISHØJ IF
KB 2 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Nørrebro United 2 B Nørrebro United Logo Nørrebro United
Virum Sorgenfri Boldklub 2 B Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Østerbro IF 2 B Østerbro IF Logo Østerbro IF
HUI 2 B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
HUI 3 B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
RB 1906 2 B Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906
Vallensbæk IF 2 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Orient U8 Orient GIF Logo Orient GIF
Fix 2 B Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
HIK B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
FB Sort C Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub

U7 A 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1. juni & 2. juni

Teamname LVL Logo Club
Brøndby A Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Lyngby BK A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Farum BK A FC Nordsjælland Logo FC Nordsjælland
AB Tårnby 1 A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
BK FIX 1 A Boldklubben FIX Logo Boldklubben FIX
Hekla A Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Dragør 1 A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
B93 PMC A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
May 30 - June 2
Last signup
Saturday, May 25, 2019

Organisation
Gentofte Fodbold Akademi
Place
Gentofte Sportspark
Address
Ved Stadion 10
Postalcode
2820
City
Gentofte
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
vkoppel@hotmail.com
2. CHAMPIONS CUP map

Tournament overview