Pandekage Cup

Søndag den 25. august afholder Holsted fb for 16. gang Pandekage Cup i fodbold for de yngste årgange ved vores baner på ”High Field” i forbindelse med Medius - Holsted Idrætscenter. I 2018 deltog ca. 200 hold i stævnet - vi har max. plads til 250 hold, så det er om at få sig tilmeldt så hurtigt som muligt. Stævnet afvikles ca. fra kl. 10.00 til 18.00 (i to moduler fra 10-14 og 14-18) og alle hold fra de yngste poder til og med lilleput kan deltage. Der afvikles både pige- og drengerækker. U6 – U7 spiller 3-bold, U8 – U10 spiller på 5-mandsbaner, mens U11 – U13 spiller på 8-mandsbaner (kan også tilmeldes i 5-mands).

Som breddestævne er vores fokus fodbold, sjov og underholdning - gode oplevelser og positivstemning til alle.

I 7-mandsrækkerne må der være 11 spillere på et hold, mens der må deltage 8 spillere på hvert 5-mandshold og 6 spillere til 3-bold. Alle hold garanteres minimum 3 kampe á 12 minutters varighed i indledende runde. Desuden en afsluttende puljekamp. Målsætningen er kampe i en god atmosfære mod jævnbyrdige modstandere. (Kampene i 3-mandsrækkerne er dog kun på 8 minutter og i 5-holdspuljer, hvilket giver en hurtigere stævneafvikling for de yngste.) Mange tilmeldte hold i 3-mandsrækkerne er mixhold, hvilket er helt i orden (tilmeldes i drengerækkerne).

Vi vægter fairplay og positive oplevelser højt. Under hele stævnet vil der blive serveret gratis pandekager til alle deltagere i pandekageteltet. Andre aktiviteter og underholdning vil også forefindes. (Programmet herfor opdateres senere)

Præmier i form af medaljer til alle spillere.

Der kan naturligvis også købes sodavand, kaffe, slik og frugt m.m. Vi tænder også op i grillen.

Programmet udsendes på mail senest 15. august. Sammen med programmet medfølger kørselsvejledning og andre praktiske informationer. Betaling ved bankoverførsel senest 20. august eller evt. kontant på stævnedagen. Ved afbud efter 1. august betales fuld deltagergebyr.

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U-12 Drenge 8-mands Mixed 11 600 13 1
U-12 Piger 8-mands Mixed 11 600 6 0
U-11 Drenge 8-mands Mixed 11 600 9 0
U-11 Piger 8-mands Mixed 11 600 5 0
U-10 Drenge 5-mands Mixed 8 500 38 0
U-10 Piger 5-mands Mixed 8 500 5 0
U-9 Drenge 5-mands Mixed 8 500 21 0
U-9 Piger 5-mands Mixed 8 500 1 0
U-8 Drenge 5-mands Mixed 8 500 24 0
U-8 Piger 5-mands Mixed 8 500 1 0
U-7 Drenge 3-mands Mixed 6 400 36 0
U-7 Piger 3-mands Mixed 6 400 3 0
U-6 Drenge 3-mands Mixed 6 400 11 0
U-6 Piger 3-mands Mixed 6 400 0 0
U-13 Piger 8-mands Mixed 11 600 0 0
U-13 Drenge 8-mands Mixed 11 600 1 0
U-13 Drenge 5-mands Mixed 8 500 1 0
U-13 Piger 5-mands Mixed 8 500 1 0
U-12 Drenge 5-mands Mixed 8 500 1 0
U-11 Drenge 5-mands Mixed 8 500 11 0
U-12 Piger 5-mands Mixed 8 500 0 0
U-11 Piger 5-mands Mixed 8 500 3 0

Signetud teams

U-12 Drenge 8-mands 9 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
HIF B Hjerting IF Logo Hjerting IF
Dream team C
De jyske drenge C
Vonsild FK Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Holsted fb Holsted fb Logo Holsted fb
Hjerting if Hjerting IF Logo Hjerting IF
SGI Sædding-Guldager IF Logo Sædding-Guldager IF
starup uif Stavtrup IF Logo Stavtrup IF
Bredballe IF 2 Bredballe IF Logo Bredballe IF

U-12 Piger 8-mands 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Næsby BK C Næsby Boldklub Logo Næsby Boldklub
Snejbjerg
Brørup gf
Spangsbjerg IF Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF

U-11 Drenge 8-mands 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Holsted fb Holsted fb Logo Holsted fb
Billund IF Billund IF Logo Billund IF
EfB B Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
Christiansfeld/Fjelstrup
Løgum if Løgum IF Logo Løgum IF
OKS Odense Kammeraternes Sportsklub Logo Odense Kammeraternes Sportsklub
SGI
Grimstrup IF Grimstrup Idræts Forening
SGI 2

U-11 Piger 8-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Seest Tøzer B Seest Boldklub Logo Seest Boldklub
Næsby BK C Næsby Boldklub Logo Næsby Boldklub
Tjæreborg if Tjæreborg IF Logo Tjæreborg IF
Vonsild FK Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Billund if Billund IF Logo Billund IF

U-10 Drenge 5-mands 34 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Vamdrup C Vamdrup IF Logo Vamdrup IF
Billund IF Billund IF Logo Billund IF
Hold 2 C Vamdrup IF Logo Vamdrup IF
Brørup C Brørup Gymnastikforening Logo Brørup Gymnastikforening
BGF 2 C Brørup Gymnastikforening Logo Brørup Gymnastikforening
Sdr. Felding gif Sdr. Felding gif
Sønderris sk 1 Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub
Sønderris sk 2 Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub
EFB 1 A Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB 2 A Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB 3 B Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB 4 B Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
Skodborg IF B Skodborg Idrætsforening Logo Skodborg Idrætsforening
Spangsberg if 1 C Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Spangsberg if 2 C Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Agerbæk SF Agerbæk SF Logo Agerbæk SF
Kolding IF (1) Kolding IF Logo Kolding IF
Herning Fremad 1 Herning Fremad Logo Herning Fremad
Herning Fremad 2 Herning Fremad Logo Herning Fremad
Strib if Strib IF Logo Strib IF
Grindsted gif 1 Grindsted GIF Logo Grindsted GIF
Grindsted gif 2 Grindsted GIF Logo Grindsted GIF
Vejrup if Vejrup Idrætsforening Logo Vejrup Idrætsforening
Glejbjerg sf
Kolding IF (2) Kolding IF Logo Kolding IF
Jerne if 1 Jerne IF Logo Jerne IF
Jerne if 2 Jerne IF Logo Jerne IF
Jerne if 1 Jerne IF Logo Jerne IF
Jerne if 1 Jerne IF Logo Jerne IF
Jerne if 2 Jerne IF Logo Jerne IF
Outrup b Outrup Boldklub Logo Outrup Boldklub
Ribe BK 1 Ribe Boldklub Logo Ribe Boldklub
Ribe BK 2 Ribe Boldklub Logo Ribe Boldklub
Nustrup if Nustrup Ungdomsforening Logo Nustrup Ungdomsforening

U-10 Piger 5-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Næsby BK C Næsby Boldklub Logo Næsby Boldklub
Tjæreborg if Tjæreborg IF Logo Tjæreborg IF
Bramming Boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Bramming Boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Billund if Billund IF Logo Billund IF

U-9 Drenge 5-mands 20 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Billund IF Billund IF Logo Billund IF
Vonsild FK 1 Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
SGI 1 Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
SGI 2 Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
Outrup B Outrup Boldklub Logo Outrup Boldklub
Holsted fb Holsted fb Logo Holsted fb
Sdr. Felding gif Sdr. Felding gif
Bjert IF C Bjert IF Logo Bjert IF
Skodborg IF Skodborg Idrætsforening Logo Skodborg Idrætsforening
Skodborg IF Skodborg Idrætsforening Logo Skodborg Idrætsforening
Grindsted gif Grindsted GIF Logo Grindsted GIF
Spangsbjerg if Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
FSUI
Vejrup if Vejrup Idrætsforening Logo Vejrup Idrætsforening
Billund U9 Billund IF Logo Billund IF
Grimstrup IF Grimstrup Idræts Forening
Ødis IF - 1 Ødis IF
Nustrup if Nustrup Ungdomsforening Logo Nustrup Ungdomsforening
Efb 1 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
Efb 2 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb

U-9 Piger 5-mands 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Bramming boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub

U-8 Drenge 5-mands 24 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Hjerting if 1 B Hjerting IF Logo Hjerting IF
Hjerting if 2 B Hjerting IF Logo Hjerting IF
Rødderne B Horsens Freja Logo Horsens Freja
Billund if Billund IF Logo Billund IF
Glejbjerg SF C Glejbjerg SF
Spangsbjerg IF 1 B Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Spangsbjerg IF 2 B Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Jerne if 1 Jerne IF Logo Jerne IF
Jerne if 2 Jerne IF Logo Jerne IF
Spangsbjerg IF 3 B Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Middelfart 1 C Middelfart G & BK Logo Middelfart G & BK
Middelfart 2 C Middelfart G & BK Logo Middelfart G & BK
Tjæreborg IF Tjæreborg IF Logo Tjæreborg IF
Skodborg IF Skodborg Idrætsforening Logo Skodborg Idrætsforening
Vonsild FK 1 Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Vonsild FK 2 Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Bredballe IF 1 Bredballe IF Logo Bredballe IF
EFB1 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB2 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB3 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB4 Efb
Bramming b Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Ødis IF - 1 Ødis IF
Ribe BK Ribe Boldklub Logo Ribe Boldklub

U-8 Piger 5-mands 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
VB B Vejle Boldklub Logo Vejle Boldklub

U-7 Drenge 3-mands 35 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Bredballe IF Bredballe IF Logo Bredballe IF
SGI 1 Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
SGI 2 Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
Outrup B Outrup Boldklub Logo Outrup Boldklub
Billund if 1 Billund IF Logo Billund IF
Billund if 2 Billund IF Logo Billund IF
Billund if 3 Billund IF Logo Billund IF
EFB 1 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB 2 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
EFB 3 Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
Jerne if Jerne IF Logo Jerne IF
Egtved if Egtved IF Logo Egtved IF
Læborg GU C Læborg Gymnastik- og Ungdomsforening Logo Læborg Gymnastik- og Ungdomsforening
Læborg GU 2 C Læborg Gymnastik- og Ungdomsforening Logo Læborg Gymnastik- og Ungdomsforening
Vonsild FK Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Spangsbjerg IF Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Ribe Bk 2 Ribe Boldklub Logo Ribe Boldklub
Ribe Bk 4 Ribe Boldklub Logo Ribe Boldklub
Vonsild FK 2 Vonsild Fodbold Klub Logo Vonsild Fodbold Klub
Fanø b 1
Fanø b 2
Vejrup if Vejrup Idrætsforening Logo Vejrup Idrætsforening
Spangsbjerg IF 2 Spangsbjerg IF Logo Spangsbjerg IF
Sønderris sk 1 Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub
Sønderris sk 2 Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub
Sønderris sk 3 Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub
Bramming Boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Bramming Boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Agerbæk u7 Agerbæk SF Logo Agerbæk SF
Agerbæk 2 Agerbæk SF Logo Agerbæk SF
MG & BK 1 Middelfart G & BK Logo Middelfart G & BK
MG & BK 2 Middelfart G & BK Logo Middelfart G & BK
Nustrup if 1 Nustrup Ungdomsforening Logo Nustrup Ungdomsforening
Nustrup if 2 Nustrup Ungdomsforening Logo Nustrup Ungdomsforening
Kolding Boldklub Kolding Boldklub Logo Kolding Boldklub

U-7 Piger 3-mands 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
VB1 C Vejle Boldklub Logo Vejle Boldklub
Bramming Boldklub Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub

U-6 Drenge 3-mands 11 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Nørre Åby ik Nørre Aaby IK Logo Nørre Aaby IK
Gredstedbro b 1 Gredstedbro Boldklub Logo Gredstedbro Boldklub
Gredstedbro b 2 Gredstedbro Boldklub Logo Gredstedbro Boldklub
Outrup B Outrup Boldklub Logo Outrup Boldklub
Hatting Torsted Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Hatting Thorsted Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Ødis IF Ødis IF
U6 EFB
U6 EFB Efb
Vorbasse b Vorbasse Boldklub af 1912 Logo Vorbasse Boldklub af 1912
Andrup IF u6 Andrup IF Logo Andrup IF

U-6 Piger 3-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-13 Piger 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-13 Drenge 8-mands 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Vejrup if Vejrup Idrætsforening Logo Vejrup Idrætsforening

U-13 Drenge 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-13 Piger 5-mands 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
VIF

U-12 Drenge 5-mands 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Sønderris SK Sønderris Sports klub Logo Sønderris Sports klub

U-11 Drenge 5-mands 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Holsted fb Holsted fb Logo Holsted fb
Voerladegaard if Voerladegård IF Logo Voerladegård IF
Brørup 1 B Brørup Gymnastikforening Logo Brørup Gymnastikforening
Brørup 2 B Brørup Gymnastikforening Logo Brørup Gymnastikforening
BGF 1
VIF
BGF 2
Vejrup if Vejrup Idrætsforening Logo Vejrup Idrætsforening
Herning Fremad Herning Fremad Logo Herning Fremad
EIS Thunder

U-12 Piger 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-11 Piger 5-mands 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Skibet C Skibet IF Logo Skibet IF
Skibet Skibet IF Logo Skibet IF
Harte B Harte G&IF Logo Harte G&IF

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
August 25 2019
Last signup
Friday, August 9, 2019

Organisation
Holsted fb
Place
HFB's baner ved Medius Holsted
Address
Højmarksvej 18
Postalcode
6670
City
Holsted
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
pandekagecup@gmail.com
Pandekage Cup map

Tournament overview