HIF - Medaljestævne d.16-17 november

Hvidovre Idrætsforening inviterer til indendørsstævne med bander og FUTSAL bold, for drenge Mikro- og Børnehold, U6-U10 lørdag og søndag d.16-17 november 2019.

Tilmeldingsgebyret er KUN 250,- pr. hold (medaljer til alle)

Tid og sted:
U6 – U7 – U8 (lille bane) i Dansborghallen, Sollentuna Allé 2, 2650 Hvidovre.
U9 – U10 (stor bane) i Frydenhøjhallen, Egevolden 106C, 2650 Hvidovre.

U6 spiller lørdag kl.9-11: ingen niveaudeling, 5 kampe til alle hold.
U7 spiller lørdag kl.11-15 og kl.13-15: ingen niveaudeling, 5 kampe til alle hold.
U8 spiller lørdag kl.15-17: A pulje og B/C pulje, 5 kampe til alle hold.
U9 spiller lørdag C pulje kl.9-11, B pulje kl.11-13 og A pulje kl.13-15, 5 kampe til alle hold.
U10 spiller søndag C pulje kl.9-11, B pulje kl.11-13 og A pulje kl.13-15, 5 kampe til alle hold.

Drenge             Format             Holdgebyr       Antal spillere
U6 (2014)        3v3                    Kr. 250,-         Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 3 vs. 3 (uden målmand)
U7 (2013)        3v3                    Kr. 250,-         Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 3 vs. 3 (uden målmand)
U8 (2012)        4v4                    kr. 250,-          Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 4 vs. 4 (med målmand)
U9 (2011)        5v5                    kr. 250,-          Holdstørrelse 7 spillere, kampformat 5 vs. 5 (med målmand)
U10 (2010)      5v5                    kr. 250,-          Holdstørrelse 7 spillere, kampformat 5 vs. 5 (med målmand)

Der spilles 8 minutter pr. kamp, uden pause i kampen, dvs. kun 1 halvleg. Tidtagningen styres centralt af dommerbordet med ”running clock”.

Medaljer til alle hold, hvert hold tildeles 5 medaljer. Ekstra medaljer kan bestilles for 30,- pr. medalje.

Banestørrelses format:
Alle kampe i U6 og U7 spilles på tværs af 1/3 del håndboldbane på bandemål med net i banden. Alle kampe i U8 spilles på tværs af 1/2 del håndboldbane på bandemål med net i banden. Alle kampe i U9 og U10 spilles på hel håndboldbane med bander og på håndboldmål.

Dette indendørsstævne afvikles med bander hele vejen rundt og store midterpølser til opdeling af banerne i U6, U7 og U8. Alle kampe afvikles med FUTSAL bolde ud fra devisen, flere boldberøringer, mere spil, flere afleveringer, flere 1 vs. 1 dueller og flere skud på mål. Skriv endelig til risbjerg@hif.dk for nærmere uddybelse.

Der spilles med en speciel støddæmpet FUTSAL bold, som er mindre og giver spillere en unik mulighed for at drible, tæmme og sparke i højt tempo.

Der er 3 spillere på banen af gangen i U6 og U7. 4 spillere på banen ad gangen i U8 hvoraf den ene må tage med hænder (er målmand). 5 spillere på banen ad gangen i U9 og U10 hvoraf den ene må tage med hænder (er målmand). Der spilles med udgangspunkt i Holdninger & Handlinger og Fair Play. Det anbefales at vi spiller efter HAK (alle børn spiller lige meget).

Ingen niveaudelte hold i U6 og U7.
Niveaudeling i U8 til U10 med A – B – C puljer. Ved spørgsmål skriv til risbjerg@hif.dk

Info om indbetaling udsendes straks efter tilmelding. Tilmelding er først reelt gyldig efter modtagelse af betaling.

Med Venlig hilsen
Jack Nilaus
Børneakademileder U3 til U12
Hvidovre IF

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U6 lørdag kl.11-13 Mixed 3 250 Lørdag d.16/11 kl.11-13 7 0
U6 lørdag kl.9-11 Male 3 250 Lørdag d.16/11 kl.9-11 24 1
U7 lørdag kl.11-13 Male 3 250 Lørdag d.16/11 kl.11-13 17 1
U7 lørdag kl.13-15 Male 3 250 Lørdag d.16/11 kl.13-15 19 0
U8 A lørdag kl.15-17 Male A 4 250 Lørdag d.16/11 kl.15-17 5 0
U8 B/C lørdag kl.15-17 Male B/C 4 250 Lørdag d.16/11 kl.15-17 9 2
U9 C lørdag kl.9-11 i Frydenhøjhallen Male C 5 250 Lørdag d.16/11 kl.9-11 9 2
U9 B lørdag kl.11-13 i Frydenhøjhallen Male B 5 250 Lørdag d.16/11 kl.11-13 9 3
U9 A lørdag kl.13-15 i Frydenhøjhallen Male A 5 250 Lørdag d.16/11 kl.13-15 7 0
U10 C søndagkl.9-11 i Frydenhøjhallen Male C 5 250 Søndag d.17/11 kl.9-11 7 1
U10 B søndagkl.11-13 i Frydenhøjhallen Male B 5 250 Søndag d.17/11 kl.11-13 12 6

Signetud teams

U6 lørdag kl.11-13 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
Greve sort 1 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
St. Lyngby If St. Lyngby IF - 24. kreds Logo St. Lyngby IF - 24. kreds
Rb 1906 2014 - 2 Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906
Avarta C Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
Solrød FC C Solrød FC Logo Solrød FC
Rosenhøj 2 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK

U6 lørdag kl.9-11 18 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.9-11

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF A
Sort 2 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
HIF Ulvene Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
KB løverne 2 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Real Madrid Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Barcelona Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HIF Løverne Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Hif geparderne Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
KB løverne 1 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HIF Rævene Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
RB 1906 2014 Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906
HIK Blå Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Karlslunde Tigerne C
Karlslunde Løverne C Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
HIK Hvid Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Rosenhøj 1 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
HIF Tigerne Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Østerbro if 2 B Østerbro IF Logo Østerbro IF

U7 lørdag kl.11-13 12 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
HIF Tigere Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Østerbro IF 1 A
Østerbro IF 2 A
Herlufsholm B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Avarta 2 A Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
HIF Geparder Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
KB2013Q1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Rosenhøj A Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Rosenhøj A Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
HIK Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Avarta 1 A Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta

U7 lørdag kl.13-15 17 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.13-15

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF 3 B
Hif løver Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Vallensbæk 2 Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Vallensbæk 3 Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Vallensbæk 4 Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Vallensbæk 5 Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
KB2013Q1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HIF Real Madrid Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Hekla 4 Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Østerbro IF 4 B Østerbro IF Logo Østerbro IF
Vallensbæk 1 Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Hekla blå Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hekla rød Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hekla grøn Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
HIK Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Karlslunde 1
HIF Barcelona Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U8 A lørdag kl.15-17 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.15-17

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF 1 A
HUI - A A Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Hvidovre 1 A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Avedøre IF A
GFA A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi

U8 B/C lørdag kl.15-17 6 confirmend signups, 2 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.15-17

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF 2
Hvidovre 2 B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HUI B B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
HUI C C Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Hvidovre 3 C Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Vipperød BK C Vipperød BK Logo Vipperød BK

U9 C lørdag kl.9-11 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 2 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.9-11

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF C
Kastrup 2 B Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
KB Chelsea Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
kastrup 3 Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U9 B lørdag kl.11-13 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 3 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF B
Kastrup 1 Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Dragør 2 B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
KB Barcelona Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Dragør 1 B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub

U9 A lørdag kl.13-15 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.16/11 kl.13-15

Teamname LVL Logo Club
Østerbro IF A
Hellas 1 A Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
B93 TDP Boldklubben Af 1893
PSG 2012
HIK HVID A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub

U10 C søndagkl.9-11 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.17/11 kl.9-11

Teamname LVL Logo Club
KB 2010 Blå 2 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Lyngby C Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Østerbro IF C
Lynge Broby C
Allerød B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
HIF geparder C Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U10 B søndagkl.11-13 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 6 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.17/11 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
BS72 A Boldklubben Syd 1972 Logo Boldklubben Syd 1972
Vanløse IF B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Østerbro IF B
Kb 2010 blå 1 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Allerød A Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
HIF tigere B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U10 A søndagkl.13-15 i Frydenhøjhallen 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.17/11 kl.13-15

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Download tournament program
Held
16. - November 17
Last signup
Wednesday, November 13, 2019

Organisation
Hvidovre IF
Place
Danborghallen og Frydenhøjhallen
Address
Sollentuna Alle 2 og Egevolden 106C
Postalcode
2650
City
Hvidovre
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
risbjerg@hif.dk
HIF - Medaljestævne d.16-17 november map

Tournament overview