HIF - Medaljestævne d.4-5 januar

Hvidovre Idrætsforening inviterer til indendørsstævne med bander og FUTSAL bold, for drenge Mikro- og Børnehold, U6-U9 lørdag og søndag d.4-5 januar 2020.

Tilmeldingsgebyret er KUN 250,- pr. hold
Der er medaljer til alle U6 – U7 – U8 hold
Pokaler til puljevinderene i U9

Tid og sted: U6 – U7 – U8 (lille bane) i Dansborghallen, Sollentuna Allé 2, 2650 Hvidovre. U9 (stor bane) i Frydenhøjhallen, Egevolden 106C, 2650 Hvidovre.

U6 spiller lørdag kl.9-11 og kl.11-13: ingen niveaudeling, 5 kampe til alle hold.
U7 spiller søndag kl.9-11 og kl.11-13: ingen niveaudeling, 5 kampe til alle hold.
U7 Pige spiller søndag kl.11-13: ingen niveaudeling, 5 kampe til alle hold.
U8 spiller lørdag kl.13-15 og kl.15-17: A pulje og B/C pulje, 5 kampe til alle hold.
U9 spiller lørdag C pulje kl.9-11.15, B pulje kl.11.15-13.30 og A pulje kl.13.30-15.45, 5 kampe til alle hold.

Drenge              Format              Holdgebyr        Antal spillere
U6 (2014)         3v3                      Kr. 250,-            Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 3 vs. 3 (uden målmand)
U7 (2013)         3v3                      Kr. 250,-            Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 3 vs. 3 (uden målmand)
U8 (2012)         4v4                      kr. 250,-            Holdstørrelse 5 spillere, kampformat 4 vs. 4 (med målmand)
U9 (2011)         5v5                      kr. 250,-            Holdstørrelse 7 spillere, kampformat 5 vs. 5 (med målmand)

Der spilles 8 minutter pr. kamp, uden pause i kampen, dvs. kun 1 halvleg. Tidtagningen styres centralt af dommerbordet med ”running clock” i U6 – U7 – U8. Medaljer til alle hold, hvert hold tildeles 5 medaljer. Ekstra medaljer kan bestilles for 30,- pr. medalje.

Der spilles 8 minutter pr. kamp, uden pause i U9, dvs. kun 1 halvleg. Tidtagningen styres centralt af dommerbordet. Der er pokaler til puljevinderne af hvert niveau i U9.

Banestørrelses format: Alle kampe i U6 og U7 spilles på tværs af 1/3 del håndboldbane på bandemål med net i banden. Alle kampe i U8 spilles på tværs af 1/2 del håndboldbane på bandemål med net i banden. Alle kampe i U9 spilles på hel håndboldbane med bander og på håndboldmål.

Dette indendørsstævne afvikles med bander hele vejen rundt og store midterpølser til opdeling af banerne i U6, U7 og U8. Alle kampe afvikles med FUTSAL bolde ud fra devisen, flere boldberøringer, mere spil, flere afleveringer, flere 1 vs. 1 dueller og flere skud på mål. Skriv endelig til risbjerg@hif.dk for nærmere uddybelse.

Der spilles med en speciel støddæmpet FUTSAL bold, som er mindre og giver spillere en unik mulighed for at drible, tæmme og sparke i højt tempo.

Der er 3 spillere på banen af gangen i U6 og U7. 4 spillere på banen ad gangen i U8 hvoraf den ene må tage med hænder (er målmand). 5 spillere på banen ad gangen i U9 og U10 hvoraf den ene må tage med hænder (er målmand). Der spilles med udgangspunkt i Holdninger & Handlinger og Fair Play. Det anbefales at vi spiller efter HAK (alle børn spiller lige meget).

Ingen niveaudelte hold i U6 og U7. Niveaudeling i U8 til U9 med A – B – C puljer.

Ved spørgsmål skriv til risbjerg@hif.dk

Info om indbetaling udsendes straks efter tilmelding. Tilmelding er først reelt gyldig efter modtagelse af betaling.

Med Venlig hilsen
Jack Nilaus
Børneakademileder U3 til U12
Hvidovre IF

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U6 lørdag kl.9-11 Male ingen 3 250 Lørdag d.4/1 kl.9-11 26 0
U6 lørdag kl.11-13 Male ingen 3 250 Lørdag d.4/1 kl.11-13 10 0
U7 søndag kl.9-11 Male ingen 3 250 Søndag d.5/1 kl.9-11 12 0
U7 søndag kl.11-13 Male ingen 3 250 Søndag d.5/1 kl.11-13 3 0
U8 B/C lørdag kl.13-15 Male B/C 4 250 Lørdag d.4/1 kl.13-15 14 0
U8 B/C lørdag kl.15-17 Male B/C 4 250 Lørdag d.4/1 kl.15-17 5 0
U8 A lørdag kl.15-17 Male A 4 250 Lørdag d.4/1 kl.15-17 5 0
U9 C lørdag kl.9-11.15 i Frydenhøjhallen Male C 5 250 Lørdag d.4/1 kl.9-11.15 15 9
U9 B lørdag kl.11.15-13.30 i Frydenhøjhallen Male B 5 250 Lørdag d.14/12 kl.11.15-13.30 9 1
U9 A lørdag kl.13.30-15.45 i Frydenhøjhallen Male A 5 250 Lørdag d.4/1 kl.13.30-15.45 6 0
U7 Pige søndag kl.11-13 Female ingen 3 250 Søndag d.5/1 kl.11-13 3 0

Signetud teams

U6 lørdag kl.9-11 15 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.9-11

Teamname LVL Logo Club
Kb løverne 2 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BSV C Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
HIF Rævene Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
AB Tårnby 3 Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Tårnby 2 C Tårnby FF Logo Tårnby FF
HIK Blå Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Glostrup FK Glostrup FK Logo Glostrup FK
Kb løverne 1 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
AB Tårnby 1 Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
AB Tårnby 2 Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Karlslunde IF A Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
HIF Ulvene Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Tårnby 3 Tårnby FF Logo Tårnby FF
Bramsnæs fb C Bramsnæs Forenede Boldklubber Logo Bramsnæs Forenede Boldklubber
Tårnby 1 C Tårnby FF Logo Tårnby FF

U6 lørdag kl.11-13 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
B1908 ll Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
B1908 I Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Rosenhøj 1 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Rosenhøj 2 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Glostrup FK Glostrup FK Logo Glostrup FK
B1908 iil Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
HIF Tigerne Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HIF Løverne Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U7 søndag kl.9-11 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.5/1 kl.9-11

Teamname LVL Logo Club
Dragør boldklub 1 Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Dragør boldklub 2 Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Dragør boldklub 3 Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Karlslunde 1 B Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
Karlslunde 2 B Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
HIF Tigere Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HIF Løver Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HIF Geparder Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
B 93 1 Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
B 93 2 Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
HVB RØD C Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
HVB Blå C Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub

U7 søndag kl.11-13 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.5/1 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
HIF Barcelona Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HIF Liverpool Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
HIF Chelsea Hvidovre IF Logo Hvidovre IF

U8 B/C lørdag kl.13-15 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.13-15

Teamname LVL Logo Club
Kbq1 - sort Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Sundby boldklub 2 B Sundby Boldklub Logo Sundby Boldklub
Sundby boldklub 3 C Sundby Boldklub Logo Sundby Boldklub
Vipperød BK C Vipperød BK Logo Vipperød BK
FB 1 B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
Eif drenge 2012, 1 B Espergærde IF Logo Espergærde IF
Eif drenge 2012, 2 B Espergærde IF Logo Espergærde IF
Hvidovre 2 B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
FC Holte B FC Holte Logo FC Holte
Jægersborg boldklub 1 C Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Jægersborg boldklub 2 C Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Avarta B Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta

U8 B/C lørdag kl.15-17 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.15-17

Teamname LVL Logo Club
Kbq1- blå Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BK hekla 4 C Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hvidovre 3 C Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Bfc lundegården blå B Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
Bfc lundegården rød B Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården

U8 A lørdag kl.15-17 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.15-17

Teamname LVL Logo Club
Sundby boldklub 1 A Sundby Boldklub Logo Sundby Boldklub
BK hekla 2 Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hvidovre 1 A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Kbq1- hvid Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U9 C lørdag kl.9-11.15 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 9 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.9-11.15

Teamname LVL Logo Club
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Dragør C Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
KB Hvid 2 C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Hik rød C Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Østerbro IF C Østerbro IF Logo Østerbro IF
KB Chelsea C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U9 B lørdag kl.11.15-13.30 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.14/12 kl.11.15-13.30

Teamname LVL Logo Club
Skjold hvid B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Vanløse if B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Skjold rød B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
KB Hvid 1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BSF 2 B Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold

U9 A lørdag kl.13.30-15.45 i Frydenhøjhallen 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag d.4/1 kl.13.30-15.45

Teamname LVL Logo Club
Hvidovre IF Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Værløse bk A Værløse Boldklub Logo Værløse Boldklub
Fb 11 gul A Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
Rosenhøj Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Kb barcelona A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BSF 1 Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold

U7 Pige søndag kl.11-13 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag d.5/1 kl.11-13

Teamname LVL Logo Club
Hif rød Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Hif blå Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
FC Damsø FC Damsø Logo FC Damsø

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Download tournament program
Held
4. - January 5

Organisation
Hvidovre IF
Place
Dansborghallen og Frydenhøjhallen
Address
Sollentuna Allé 2 og Egevolden 106
Postalcode
2650
City
Hvidovre
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
risbjerg@hif.dk
HIF - Medaljestævne d.4-5 januar map

Tournament overview