AB CUP 2020

AB CUP 2020

SE VIDEO HER: https://youtu.be/O_qQNESGhm

AB CUP 2020 er AB´s traditionelle ungdomsstævne med mere end 28 år på bagen. Her har ABs ungdomshold dystet mod danske hold fra nær og fjern, og haft mulighed for at møde hold fra det store udland. Blandt mange deltog Malmö FF i mange år med adskillelige hold, og således har man bla. oplevet en ung Zlatan Ibrahimovic trylle på ABs baner. Klubber fra Gladsaxes venskabsbyer har også været flittige gæster med deltagelse fra eksempelvis Finland, Island, Tyskland, Polen og Ungarn.

Turneringen bliver afholdt på ABs anlæg i Bagsværd, som består af 7 græsbaner og 2 kunstgræsbaner, dvs. alle kampe bliver spillet samme sted. Turneringen afvikles over fredag, lørdag og søndag, og der vil alle dage blive spillet en masse god fodbold og vi bestræber os på at give spillerne samt deres medrejsende fans en kæmpe oplevelse. AB Cup er en årlig tilbagevendebegivenhed med mere end 150 ungdomshold som fra lokalområdet, København og resten af Sjælland. Samlet kommer der estimeret i form af spillere, trænere, forældre, bedsteforældre samt andet godtfolk ca. 3000 mennesker ABs anlæg i under stævnet.

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
Mix U5/6 Mixed - 3M 250 Søndag formiddag 8 0
Drenge U7 Male - 3M 250 Søndag formiddag 5 0
Drenge U8 Male - 5M 400 Søndag formiddag 12 0
Drenge U9A Male A 5M 500 Lørdag formiddag 9 0
Drenge U9B Male B 5M 500 Lørdag formiddag 7 0
Drenge U10A Male A 8M 500 Fredag aften & lørdag eftermiddag 4 0
Drenge U10B Male B 5M 500 Søndag 7 0
Drenge U11A Male A 8M 500 Fredag aften & lørdag eftermiddag 6 0
Drenge U11B Male B 8M 500 Søndag 5 0
Drenge U12A Male A 8M 500 Fredag aften & lørdag eftermiddag 6 0
Drenge U12B Male B 8M 500 Søndag 2 0
Piger U9/11A Female A 5M 500 Lørdag 0 0
Piger U9/11B Female B 5M 500 Lørdag 0 0

Signup to tournament

If you organisation is missing in the above list, please enter you organisationname below.
Organisation missing?

Signetud teams

Mix U5/6 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag formiddag

Teamname LVL Logo Club
B 1903 b BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
FB - Tigrene C Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
Farum C Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Karlslunde if B Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
Farum 2 C Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
AB Grøn A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ab hvid B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Drenge U7 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag formiddag

Teamname LVL Logo Club
FB - Tigrene Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
Bagsværd boldklub C Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
FB - Tigrene Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
AB U7 Grøn A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ab grøn A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Drenge U8 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag formiddag

Teamname LVL Logo Club
Jystrup IF Jystrup IF
Bagsværd Boldklub Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
B93 2012-2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Nivå-Kokkedal FK B Nivå-Kokkedal FK Logo Nivå-Kokkedal FK
BFC Lundegården B Bfc Lundegården
BFC Lundegården C Bfc Lundegården
B1903 hvid C BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
AB Grøn Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
B1903 2 B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
Solrød fc 1 A Solrød FC Logo Solrød FC
Solrød fc 2 B Solrød FC Logo Solrød FC
Solrød fc 2 C Solrød FC Logo Solrød FC

Drenge U9A 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag formiddag

Teamname LVL Logo Club
B93 - tdp A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Farum BK2 A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Farum BK1 A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Hik1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Hik1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Bsv af 2016 - 1 B Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
Greve fodbold 1 A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold

Drenge U9B 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag formiddag

Teamname LVL Logo Club
Farum BK3 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Hik2 B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Bsv af 2016 - 2 B Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
Greve fodbold 2 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Greve fodbold 3 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Ab u9 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Drenge U10A 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag aften & lørdag eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
Ab u10 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Rbk 1 A Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
Næstved I.F. Hvid A Næstved IF Logo Næstved IF
Vallensbæk 1 A Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39

Drenge U10B 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
FBU10 A2 B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
Rbk 2 B Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
Næstved I.F. Grøn B Næstved IF Logo Næstved IF
Vallensbæk 2 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
AB B
Ab u10 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Farum BK B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub

Drenge U11A 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag aften & lørdag eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
Hekla A Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Herlev if A Herlev IF Logo Herlev IF
Lyngby BK U11A A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
GFA Sort A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
B1908 A Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Ab1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Drenge U11B 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
BB 1 C Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
B 1903 b B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
Herlev IF B Herlev IF Logo Herlev IF
Lyngby BK U11B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Ab2 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Drenge U12A 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag aften & lørdag eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
A.g.f. blå A Aakanden GF Logo Aakanden GF
FFK A Frederiksværk Fodbold Klub Logo Frederiksværk Fodbold Klub
AB U12-1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Lyngby BK A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
B1903 a1 A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
B1903 a2 B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903

Drenge U12B 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
AB U12-2 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

Piger U9/11A 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club

Piger U9/11B 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
15. - May 17
Last signup
Friday, May 1, 2020

Organisation
Akademisk Boldklub
Place
Akademisk Boldklub
Address
Skovdiget 1
Postalcode
2880
City
Bagsværd
Sport
Soccer
Type
Outdoor tournament

Organisermail
abuf1889@gmail.com
AB CUP 2020 map

Tournament overview