KB Mikro Cup 2013 - Forår

KB MIKRO CUP 2013 - FORÅR

Den 20 og 21.april afholder KB Mikrofodbold, traditionen tro, KB Mikro Cup 2013 - Forår . Det er nu muligt at tilmelde sig, men skynd jer, for der begrænsede pladser.

Konceptet:

I KB Mikrofodbold anerkender via værdien af at der er forskellige niveauer, hvilket vi gerne vil imødekomme med denne turnering. Derfor opretter vi en A og en B række i hver årgang. Når gruppespillet er overstået vil de bedste fra de forskellige grupper, på ens niveau møde hinanden, sådan at man får nye modstandere på højt niveau. Dette er både gældende for både A og B rækken. 

Regler: 

  • U6 spiller 3-mands (Spiller lørdag)
  • U7 spiller 3-mands (Spiller lørdag)
  • U8 spiller 5-mands (Spiller søndag)
  • U9 spiller 5-mands (Spiller søndag)

Hvert hold må maksimum bestå af 5 spillere (3-mands) eller 7 spillere (5-mands).

Ved målspark i 5-mands må bolden ikke sparkes direkte over midten.

I 3-mandsrækkerne spilles ikke med hjørnespark – dømmes altid som målspark.

Indkast kan valgfrit kastes eller sparkes. Der gives 3 point for en vunden kamp, 1 point for en uafgjort og 0 point for en tabt kamp. Er et hold ikke spilleklar ved det i programmet fastsatte tidspunkt, dømmes det
som tabt kamp med 3 – 0.

Underholdning:

Grillen vil være tændt med pølser og sandwich.
Salg af kaffe, kage, øl, vand og frugt. 
Salg af FCK merchandise fra FCK Supershoppen
Der vil være FC København spillere som skriver autografer begge dage. 
 

Parkering:

Vigtigt! Parkering på selve anlægget er meget begrænset. Det anbefales derfor, at der parkeres på Pile Allé, Roskildevej eller hvor det er muligt i området. Fælleskørsel kan absolut anbefales. Vær venligst opmærksom på parkeringsreglerne.

Betaling: 

Der skal indbetales de 500 kr. pr. hold hurtigst muligt, efter at man har fået bekræftet tilmeldingen. Dette gøres på følgende kontonummer: 9541-8002797 (Skriv 8647 + Holdnavn)

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U9A (2004) 5 mands Mixed 7 500 Søndag 16 0
U9B (2004) 5 mands Mixed 7 500 Søndag 14 0
U8A (2005) 5 mands Mixed 7 500 Søndag 21 0
U8B (2005) 5 mands Mixed 7 500 Søndag 24 0
U7A (2006) 3 mands Mixed 5 500 Lørdag 16 0
U7B (2006) 3 mands Mixed 5 500 Lørdag 22 0
U6A (2007) 3 mands Mixed 5 500 Lørdag 16 0
U6B (2007) 3 mands Mixed 5 500 Lørdag 21 0

Signetud teams

U9A (2004) 5 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
Løvetænder 1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Ølstykke A Ølstykke FC Logo Ølstykke FC
Næstved IF 1 A Næstved IF Logo Næstved IF
KB U9 A2 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B93 Barca A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Greve A1 A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
KB hvid A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Brøndby IF A Brøndby IF Logo Brøndby IF
1 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
HIK 1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Otterup B&IK A Otterup B&IK Logo Otterup B&IK
Dragørs drenge A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub

U9B (2004) 5 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
Banditterne B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Næstved IF 2 B Næstved IF Logo Næstved IF
Guldløverne C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B1903-3 B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
hvidovre if U9 B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
hvidovre B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Rosenhøj 1 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Rosenhøj 2 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
løvetænder B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Espergærde IF U9 B B Espergærde IF Logo Espergærde IF
2 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
HIK 2 B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub

U8A (2005) 5 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
B93 Hvid A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Fremad Valby 1 A Fremad Valby Logo Fremad Valby
Værebro boldklub A Værebro Boldklub Logo Værebro Boldklub
HIK 1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
AIF A Albertslund IF Logo Albertslund IF
Kastrup 1 A Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Hvidovre B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Snekkersten Blå A Snekkersten Idræts Forening Logo Snekkersten Idræts Forening
KB C1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB U8 B1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Herfølge BK 1 A Herfølge Boldklub Logo Herfølge Boldklub
Lyngby Boldklub A A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub

U8B (2005) 5 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
HIK 2 B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
AIF B Albertslund IF Logo Albertslund IF
Rosenhøj B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
KBC2 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Kastrup 2 B Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Hvidovre2 B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Snekkersten Hvid B Snekkersten Idræts Forening Logo Snekkersten Idræts Forening
BSV pumaer B Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
B1908 B Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
Lyngby Boldklub B B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Herfølge BK 2 B Herfølge Boldklub Logo Herfølge Boldklub
KB U8d B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U7A (2006) 3 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
B1903 Hvid A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
B1903 Sort A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
KB Løverne A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
U7C - KB A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BIF 1 A Brøndby IF Logo Brøndby IF
FC Holte A A FC Holte Logo FC Holte
kb u7a1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Solrød FC A Solrød FC Logo Solrød FC
Lyngby Boldklub A A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Løverne A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Hellas-1 A Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
Herlev IF 1 Herlev IF Logo Herlev IF

U7B (2006) 3 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Herlev IF 1 A Herlev IF Logo Herlev IF
B1903 Tigerne B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
KB Leoparderne B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B1903 Løverne B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
FC Holte B B FC Holte Logo FC Holte
FC Løvebanden B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Lyngby Boldklub B1 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby Boldklub B B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Fremmerne B Boldklubben FREM Logo Boldklubben FREM
Simba B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Hellas-2 B Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
Herlev IF 2 B Herlev IF Logo Herlev IF

U6A (2007) 3 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Hekla 1 A Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
BIF 2 - A A Brøndby IF Logo Brøndby IF
KB Bamserne A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
U6D 2 "LøveBanden" A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
U6D 1 "LøveBanden" A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Bjørnebanden A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
SIF Blue-Pirates 1 A Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
KB Løverne A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Stjernerne A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B1903 A A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
FA2000 - A A FA 2000 Logo FA 2000
Dalum 1 A Dalum IF Logo Dalum IF

U6B (2007) 3 mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Hekla 2 B Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hekla 3 B Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
BIF 2 - B B Brøndby IF Logo Brøndby IF
Dalum 2 B Dalum IF Logo Dalum IF
U6E - 1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
ninja drengene A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
SIF Blue-pirates 2 B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
KB's Sejeste B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Piraterne B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Messis drenge B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B1903 B B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
FA2000 - B B FA 2000 Logo FA 2000

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Held
20. - April 21 2013

Organisation
Kjøbenhavns Boldklub
Place
KB Mikrofodbolds baner
Address
Pile Alle 14a
Postalcode
2000
City
Frederiksberg
Sport
Soccer
Type
Unknown

Tournament overview