Nytårscup 2014

Sorø Freja inviterer hermed igen til et lidt anderledes stævne Vi sørger for en super stemning, med musikken kørende hele dagen :)

Seneste nyt:

- Tilmeldingen suser derudaf :)
- Vi skruer lidt ned for musikken i år
- Vi har fået begge haller til rådighed, og kan nu tilbyde flere drengerækker
- Vi inkluderer også motionshold nu

- Bemærk at der IKKE er pengepræmier på spil

Vi har også en facebook gruppe! https://www.facebook.com/Nytaarscuppen

Lidt fakta:
Det foregår d. 27-30. december i Sorø Hallen Hal 1 og 3

Tilmelding:
Prisen for tilmelding ligger på 400 kr
Tilmeldingsgebyret indbetales på 6820-0001290761
Tilmeldingen er først gældende når beløbet er modtaget

Afvikling:
Vi forsøger at afvikle puljerne på ca 3 timer +/- en smule
Vi tilstræber at man spiller 3 eller flere kampe.
Man må have 7 spillere med.
Vi spiller 8 minutter pr kamp.
Vi spiller til små mål
Vi spiller efter DGI's indendørsregler dog med følgende undtagelser
4 spillere på banen med "én over streg" (U10-U14 undtaget)
Vi spiller med udvisning til næst scorede mål (U10-U14 undtaget)

Der er scoringspræmier i puljekampene og medaljer til finaleholdene. Vi har dog også overraskelser gemt i ærmet!

Mad/Drikke:
Vi samarbejder med Viggis der findes i Hallen. Det er rigtig god mad til fornuftige priser

Dommer/Stævneledelse:
Dommerne er særlig udvalgt af Sorø Freja i forbindelse med udvikling af dommere
Dommerens afgørelser er ikke genstand for klager
Evt. klager skal tilgå dommerbordet, der vil tilkalde stævneledelsen der vil vurdere sagen
Ved åbenlys fejltilmelding kan holdet ikke blive puljevinder.
Ved klager over fejltilmelding gøres der opmærksom på proceduren omkring fejltilmeldinger, fremtidige sanktionsmuligheder og lign.

Derudover kommer vi alle med en god og åben attitude, tanken er at stævnet skal være en fest. En fest der er udviklende for vores frivillige og spillere, samt en hyggelig dag for vores gæster. Spørgsmål kan stilles på frejapigecup@gmail.com

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U10 Drenge A Mixed 7 400 27. 9-12 10 0
U10 Drenge C Mixed 7 400 27. 9-12 5 0
U10 Drenge B Mixed 7 400 27. 9-12 8 0
U10 Pige ABC Mixed 7 400 27. 12-15 7 0
Nedlagt Mixed 7 400 27. 12-15 0 0
U11 Drenge A Mixed 7 400 28. 9-12 4 0
U11 Drenge B Mixed 7 400 28. 9-12 21 0
U11 Drenge C Mixed 7 400 28. 12-15 6 0
U11 Pige ABC Mixed 7 400 30. 9-12 4 0
Nedlagt Mixed 7 400 30. 9-12 0 0
Nedlagt Mixed 7 400 28. 9-12 2 0
U12 Drenge B Mixed 7 400 28. 12-15 7 0
Nedlagt Mixed 7 400 28. 9-12 0 0
U12 Pige A Mixed 7 400 27. 9-12 4 0
Nedlagt Mixed 7 400 27. 12-15 0 0
U12 Pige C Mixed 7 400 27. 9-12 4 0
U13 Drenge A Mixed 7 400 28. 12-15 3 0
U13 Drenge B Mixed 7 400 28. 15-18 11 0
U13 Drenge C Mixed 7 400 28. 15-18 5 0
Nedlagt Mixed 7 400 30. 15-18 1 0
U13 Pige B Mixed 7 400 30. 15-18 7 0
U13 Pige C Mixed 7 400 30. 15-18 0 0
U14 Drenge A Mixed 7 400 30. 9-12 8 0
U14 Drenge B Mixed 7 400 30. 12-15 8 0
U14 Drenge C Mixed 7 400 30. 12-15 3 0
U14 Pige A Mixed 7 400 27. 12-15 5 0
U14 Pige B Mixed 7 400 27. 15-18 11 0
U14 Pige C Mixed 7 400 27. 15-18 4 0
U15 Drenge A Mixed 7 400 29. 9-12 3 0
U15 Drenge B Mixed 7 400 29. 12-15 4 0
Nedlagt Mixed 7 400 29. 15-18 0 0
U15 Pige A Mixed 7 400 29. 9-12 7 0
Nedlagt Mixed 7 400 29. 12-15 1 0
U15 Pige BC Mixed 7 400 29. 9-12 8 0
Nedlagt Mixed 7 400 29. 15-18 0 0
U16 Drenge B Mixed 7 400 29. 18-21 4 0
Nedlagt Mixed 7 400 29. 15-18 0 0
Nedlagt Mixed 7 400 30. 12-15 0 0
Nedlagt Mixed 7 400 30. 18-21 1 0
Nedlagt Mixed 7 400 30. 15-18 0 0
U17 Drenge A+B Mixed 7 400 27. 18-21 5 0
Nedlagt Mixed 7 400 27. 18-21 0 0
U17 Pige A+B Mixed 7 400 28. 18-21 9 0
Nedlagt Mixed 7 400 28. 15-18 3 0
Herre Senior Mixed 7 400 27. 18-21 17 0
Kvinde Senior A/B Mixed 7 400 28. 18-21 7 0
Herre Motion Mixed 7 400 30. 18-21 6 0
Kvinde Motion Mixed 7 400 29. 18-21 4 0

Signetud teams

U10 Drenge A 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 9-12

Teamname LVL Logo Club
Gutterne
Høng GF 1 A Høng GF Logo Høng GF
Sorø Freja A Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Team Tinkoff A
Holbæk Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
KFUM "stribede" KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde

U10 Drenge C 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 9-12

Teamname LVL Logo Club
Team 2005 C Stenlille IF Logo Stenlille IF
Suså U10 C Suså Idrætsforening Logo Suså Idrætsforening
Høng GF 3 C Høng GF Logo Høng GF
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
KFUM HVID KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde

U10 Drenge B 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 9-12

Teamname LVL Logo Club
FK 05 B FK Sydsjælland 05 Logo FK Sydsjælland 05
Suså B Suså
LBI B Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
Høng GF 2 B Høng GF Logo Høng GF
HIF B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
OK drengene Ringsted IF Logo Ringsted IF
Plastmo drengene B Ringsted IF Logo Ringsted IF

U10 Pige ABC 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 12-15

Teamname LVL Logo Club
de seje tøøser Dianalund IF Logo Dianalund IF
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
AB Tårnby U10 C Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Lynge-Broby IF Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
Lynge-Broby Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 12-15

Teamname LVL Logo Club

U11 Drenge A 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 9-12

Teamname LVL Logo Club
HFC A Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
Hvid A
Rød A

U11 Drenge B 17 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 9-12

Teamname LVL Logo Club
B 73 Slagelse (B) B B73 Slagelse Logo B73 Slagelse
HFC B2 B Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
HFC B1 B Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
Allerød FK B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Nybolig Sorø B Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
HG 1 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG 2 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
KB3 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Karen Volf B Næstved IF Logo Næstved IF
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Jyderup BK Jyderup Boldklub Logo Jyderup Boldklub
Kirke Eskilstrup B Kirke Eskilstrup Boldklub Logo Kirke Eskilstrup Boldklub
Bjæverskov B IF Frem Bjæverskov Logo IF Frem Bjæverskov
Birkedahls Biler B Stillinge IF Logo Stillinge IF
Suså 1 B Suså Idrætsforening Logo Suså Idrætsforening
Suså 2 B Suså Idrætsforening Logo Suså Idrætsforening
AIK 65 DHL B Strøby AIK 65 Logo Strøby AIK 65

U11 Drenge C 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 12-15

Teamname LVL Logo Club
B 73 Slagelse (C) C B73 Slagelse Logo B73 Slagelse
Team Stark C
Fk sydsjælland C FK Sydsjælland 05 Logo FK Sydsjælland 05
DE røde djævle C Solrød FC Logo Solrød FC
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Sydsjællands Låseservice C Næstved IF Logo Næstved IF

U11 Pige ABC 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 9-12

Teamname LVL Logo Club
Rosenhøj BK U11-2 C Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Rosenhøj BK U11-1 B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Team AS B
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 9-12

Teamname LVL Logo Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 9-12

Teamname LVL Logo Club

U12 Drenge B 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 12-15

Teamname LVL Logo Club
Høng,s drenge Høng GF Logo Høng GF
Jyderup Camping B Jyderup Boldklub Logo Jyderup Boldklub
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Skovens Restaurant B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
SLagelse BI Slagelse BK&IF Logo Slagelse BK&IF

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 9-12

Teamname LVL Logo Club

U12 Pige A 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 9-12

Teamname LVL Logo Club
De Grønne 73'ere A B73 Slagelse Logo B73 Slagelse
De Røde 73'ere A B73 Slagelse Logo B73 Slagelse
Haslev FC A Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 12-15

Teamname LVL Logo Club

U12 Pige C 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 9-12

Teamname LVL Logo Club
Haslev FC 2 C Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
Lynge Broby Gul C Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
Lynge Broby Hvid C Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
Lynge Broby Grøn C Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF

U13 Drenge A 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 12-15

Teamname LVL Logo Club
Dragør 1 A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
No Name A
Jyllinge FC 1 A Jyllinge FC

U13 Drenge B 11 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 15-18

Teamname LVL Logo Club
Fk sydsjælland B FK Sydsjælland 05 Logo FK Sydsjælland 05
Karise B Karise Idræts Klub Logo Karise Idræts Klub
Sorø Freja 1 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Jyllinge FC 2 B Jyllinge FC
Skovvejen United B
Stevns Print B Rødvig Gymnastik-og Idrætsforening Logo Rødvig Gymnastik-og Idrætsforening
Bad Boys B Næstved IF Logo Næstved IF
Jyderup Camping B Jyderup Boldklub Logo Jyderup Boldklub
Sorø Freja 2 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Dream Team B
sbi B Slagelse BK&IF Logo Slagelse BK&IF

U13 Drenge C 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 15-18

Teamname LVL Logo Club
Svinninge IF U12C C Svinninge Idrætsforening Logo Svinninge Idrætsforening
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
De Uduelige U12C C Stillinge IF Logo Stillinge IF
Bredeblufferne C Brede IF Logo Brede IF
Dragør 2 C Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 15-18

Teamname LVL Logo Club

U13 Pige B 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 15-18

Teamname LVL Logo Club
Fk 1 B FK Sydsjælland 05 Logo FK Sydsjælland 05
Fk 2 FK Sydsjælland 05 Logo FK Sydsjælland 05
Shrek´s Piger B B73 Slagelse Logo B73 Slagelse
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Suså Pigerne Suså IF
HG/LIF B HG/LIF
HG/LIF C HG/LIF

U13 Pige C 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 15-18

Teamname LVL Logo Club

U14 Drenge A 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 9-12

Teamname LVL Logo Club
SFA A
Winthers Drenge A
Sportigan Brønshøj A
Stenlille IF A Stenlille IF Logo Stenlille IF
Christianshavns Ejendomsservice A
#DronningMagrethe A Taastrup FC Logo Taastrup FC
Olsen Banden A Vipperød BK Logo Vipperød BK
JimJim A Skakklubben

U14 Drenge B 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 12-15

Teamname LVL Logo Club
SFC 2B B Solrød FC Logo Solrød FC
Bayern münchen B Nykøbing Falster BK af 1901 Logo Nykøbing Falster BK af 1901
Stenlille IF B Stenlille IF Logo Stenlille IF
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Fc smørrebrød B
Spar 5 B

U14 Drenge C 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 12-15

Teamname LVL Logo Club
Nielsen/Munkholm C Vipperød BK Logo Vipperød BK
Sorø Freja C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Engskov FC C Engskov FC

U14 Pige A 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 12-15

Teamname LVL Logo Club
FC Netto A Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
KGB A Kalundborg Gymnastikforening og Boldklub Logo Kalundborg Gymnastikforening og Boldklub
Sorø Freja A Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Kimmer's Piger A
Ringsted 1 A Ringsted Pigefodbold Logo Ringsted Pigefodbold

U14 Pige B 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 15-18

Teamname LVL Logo Club
FC Netto B Lynge-Broby IF Logo Lynge-Broby IF
Havdrups seje tøser B Havdrup GI Logo Havdrup GI
Sorø Freja 2 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
the High five Girls B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Fløng Hedehusene B Fløng-Hedehusene Idræt Logo Fløng-Hedehusene Idræt
Tune IF B Tune IF Logo Tune IF
Sorø Freja 1 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Greve B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Ringsted 2 B Ringsted Pigefodbold Logo Ringsted Pigefodbold

U14 Pige C 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 15-18

Teamname LVL Logo Club
Greve C Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Sorø Freja 3 C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Ringsted 3 C Ringsted Pigefodbold Logo Ringsted Pigefodbold

U15 Drenge A 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 9-12

Teamname LVL Logo Club

U15 Drenge B 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 12-15

Teamname LVL Logo Club
Karlslunde B
Winthers Drenge B
Ørslev B Ørslev IF Logo Ørslev IF
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 15-18

Teamname LVL Logo Club

U15 Pige A 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 9-12

Teamname LVL Logo Club
Glumsø Auto 1 A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
jrp@nypost.dk A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
AB Tårnby 1 A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
De stribede bolsjer A Kalundborg Gymnastikforening og Boldklub Logo Kalundborg Gymnastikforening og Boldklub
Sorø Freja A Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 12-15

Teamname LVL Logo Club

U15 Pige BC 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 9-12

Teamname LVL Logo Club
AB Tårnby 2 C Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Rønnede pigerne C Rønnede IF Logo Rønnede IF
Svogerslev Boldklub B Svogerslev Boldklub Logo Svogerslev Boldklub
Holmegaard pigerne C Holmegaard Glasværks Boldklub Logo Holmegaard Glasværks Boldklub
HG/LIF C HG/LIF
Sorø Freja 3 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Sorø Freja 1 C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Sorø Freja 2 C Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 15-18

Teamname LVL Logo Club

U16 Drenge B 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 18-21

Teamname LVL Logo Club
HG REUNION B
Legenderne B
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Legestuen Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 15-18

Teamname LVL Logo Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 12-15

Teamname LVL Logo Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 18-21

Teamname LVL Logo Club

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 15-18

Teamname LVL Logo Club

U17 Drenge A+B 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 18-21

Teamname LVL Logo Club
Lord B FC B Haslev Fodbold Club Logo Haslev Fodbold Club
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Backstreet Boys Taastrup FC Logo Taastrup FC

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 18-21

Teamname LVL Logo Club

U17 Pige A+B 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 18-21

Teamname LVL Logo Club
VIE 1 B
VIE 2 B
Tuse IF
Lynge Broby IF A Lynge Broby IF
Østmøn C Østmøn Fodboldklub Logo Østmøn Fodboldklub
Raklev B Raklev GI Logo Raklev GI
det røde parkhus B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
det røde parkhus B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Sorø Freja B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Nedlagt 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 15-18

Teamname LVL Logo Club

Herre Senior 13 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 27. 18-21

Teamname LVL Logo Club
Nordvestdrengene
GP Nordic
4xCarsten
The Jumanjis A Halskov Fodbold
Taberne C Glostrup FK Logo Glostrup FK
Fars drenge A
Det Lille Bryggeri
Mix Boys A Korsør fc
Sorø Freja 1 A Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
"SåDan" B
Sorø Freja 2 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Ghuraba
DBO C

Kvinde Senior A/B 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 28. 18-21

Teamname LVL Logo Club
Møn Tøserne B
Niløse IF B Niløse IF
BK Avarta B Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
The Modest B Ruds Vedby IF Logo Ruds Vedby IF
Næstved veteraner Næstved IF Logo Næstved IF
5+1 A Fårevejle Boldklub Logo Fårevejle Boldklub
Brøndby pigerne B Brøndby IF Logo Brøndby IF

Herre Motion 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 30. 18-21

Teamname LVL Logo Club
4xCarsten
Sorø Freja 1 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
Sorø Freja 2 B Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
De Små Blå C
Køge

Kvinde Motion 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 29. 18-21

Teamname LVL Logo Club
KarrySild Sorø IF
BenløseSild Benløse IF Logo Benløse IF
JuleSild Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja
UngSildene Fodboldklubben Sorø Freja Logo Fodboldklubben Sorø Freja

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Download tournament program
Held
27. - December 30 2014

Organisation
Fodboldklubben Sorø Freja
Place
Sorø-Hallerne
Address
Ringstedvej 20
Postalcode
4180
City
Sorø
Sport
Soccer
Type
Indoor cup

Tournament overview