AB Cup 2017

Update:
PROGRAM OG TURNERINGSINFO FINDES PÅ ABUF.DK


VELKOMMEN TIL AB CUP 2017

 

AB CUP 2017 er ABs traditionelle ungdomsstævne med mere end 25 år på bagen. Her har ABs ungdomshold dystet mod danske hold fra nær og fjern, og haft mulighed for at møde hold fra det store udland. Blandt mange deltog Malmö FF i mange år med adskillelige hold, og således har man bla. oplevet en ung Zlatan Ibrahimovic trylle på ABs baner. Klubber fra Gladsaxes venskabsbyer har også været flittige gæster med deltagelse fra eksempelvis Finland, Island, Tyskland, Polen og Ungarn.

Turneringen bliver afholdt på ABs anlæg i Bagsværd,som består af 7 græsbaner og 2 kunstgræsbaner, dvs. alle kampe bliver spillet samme sted. Turneringen afvikles over fredag, lørdag og søndag, og der vil alle dage blive spillet en masse god fodbold og vi bestræber os på at give spillerne samt deres medrejsende fans en kæmpe oplevelse.

Der vil være medaljer til alle i de små rækker, og præmier til sjove detaljer samt holdets spiller, som vælges af modstanderen Stævneområdet er et afgrænset område, hvor der også vil være boder og sjov til søskende under stævnet. Vinderpokaler til de store rækker i A og B slutspil.

Forventet program: (ændringer kan forekomme).

FREDAG:

Drenge U10-12 A-rækker spiller gruppespil.

LØRDAG:

U5-U9 rækker spiller fra morgenstunden. Pigerækkerne starter også lørdag formiddag.

Drenge U10-12 A-rækker spiller slutspil lørdag fra kl 13 og frem.

SØNDAG:

Drenge U10-12 B-rækker spiller gruppespil og slutspil.

Alle hold spiller minimum 3 kampe.

AB restauranten tilbyder snacks, drikkevarer og lækkerier til hele familien under hele stævnet.

Stævnet tilbyder mulighed for fællesspisning til spillere og forældre i form af pizzabuffet efter kampene fredag aften, lørdag (frokost og aften) og evt. søndag. Mere info følger til tilmeldte hold.

BETALING TIL KONTO: 2261 – 3483 613 376 og husk holdnavn+årgang på overførslen.

DOWNLOAD VORES INVITATION HER OG DEL DEN GERNE MED DIT NETVÆRK:

https://abuf.dk/invitation-til-ab-cup-2017/

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U5/U6 Mixed 3 200 Lørdag 20 0
PU8 Mixed 5 300 Lørdag 7 0
U7 Mixed 5 300 Lørdag 7 0
U8 Mixed 5 300 Lørdag 32 0
U11/U12 Mixed 8 300 lørdag/søndag 0 0
U9 Mixed 5 300 Lørdag 17 0
PU10 Mixed 8 300 Lørdag 8 0
U10 Mixed 8 300 Fredag/lørdag 12 0
U10 Mixed 8 300 Søndag 26 0
U11 Mixed 8 300 Fredag/lørdag 12 0
U11 Mixed 8 300 Søndag 9 0
U12 Mixed 8 300 Fredag/lørdag 12 0
U12 Mixed 8 300 Søndag 13 0

Signetud teams

U5/U6 16 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Hareskov IF - Høgene C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - Musvågerne C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - Ravnene C Hareskov IF Logo Hareskov IF
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Brøndby if C Brøndby IF Logo Brøndby IF
Kongeklubben København C.F. FC København Logo FC København
Greve 1 Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Greve 2 hvid Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Brøndby IF Brøndby IF Logo Brøndby IF
A.G.F. Blå A Aakanden GF Logo Aakanden GF
Måløv C Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
Brøndbyernes IF 1 Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndbyernes IF 2 Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndbyernes IF 3 Brøndby IF Logo Brøndby IF

PU8 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Greve Fodbold 1 A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Brøndby Pigerne Brøndby IF Logo Brøndby IF

U7 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
SIF U7 Hold Hvid Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Avarta10 Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Kastrup boldklub 1 Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub

U8 31 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
AB B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Hareskov_B B Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov_C C Hareskov IF Logo Hareskov IF
RBK A Rudersdal Boldklub Logo Rudersdal Boldklub
JB Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
JB1 C Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
HI 1 B Herlev IF Logo Herlev IF
Glostrup FK C Glostrup FK Logo Glostrup FK
Tune IF B Tune IF Logo Tune IF
HG 1 A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG 2 B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG 3 C Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
KB Real Madrid A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Barcelona B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Juventus C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
SGIF B Slagslunde Ganløse Idrætsforening Logo Slagslunde Ganløse Idrætsforening
Hekla B Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Tune IF 2 C Tune IF Logo Tune IF
Farum Tiger Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
B1908 A Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
B1908 Boldklubben 1908 Amager Logo Boldklubben 1908 Amager
HUI B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
SIF B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Glostrup FK A Glostrup FK Logo Glostrup FK
Glostrup FK B Glostrup FK Logo Glostrup FK
Blå Vanløse B Vanløse IF Logo Vanløse IF
BSF B Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
BSF1 C Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
Hjorten B IF Hjorten Logo IF Hjorten
AB3 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

U11/U12 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: lørdag/søndag

Teamname LVL Logo Club

U9 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
HIK08B1 B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
HI Blå B Herlev IF Logo Herlev IF
Lundegården B B Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
Lundegården C C Ballerup FC Lundegården Logo Ballerup FC Lundegården
HIF REAL C Helsingør IF Logo Helsingør IF
HIF LIVERPOOL C Helsingør IF Logo Helsingør IF
AB B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ringsted Blå B Ringsted IF Logo Ringsted IF
TFC B Taastrup FC Logo Taastrup FC
TFC U9 C Taastrup FC Logo Taastrup FC
VSB Hvid A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Ringsted Hvid A Ringsted IF Logo Ringsted IF

PU10 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag

Teamname LVL Logo Club
Brøndby 1 A Brøndby IF Logo Brøndby IF
AB C Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Måløv Boldklub A Måløv Boldklub Logo Måløv Boldklub
Lyngby Blå B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
B73 herlev Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
Vallensbæk U10 Piger Guld B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Vallensbæk U10 Piger Sort C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
HIK U10 Piger B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub

U10 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag/lørdag

Teamname LVL Logo Club
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
SIF Blå A Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
AGF Charlottenlund A Århus GF Logo Århus GF
Brøndby U10 A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Roskilde KFUM hvid A KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
solrød fc A Solrød FC Logo Solrød FC
Tottis Vanløse drenge A Vanløse IF Logo Vanløse IF
Team Pato A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Greve A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
B93 Team Rowshan A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893

U10 19 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
SIF Hvid B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
VI 39 - DE SORTE PANTER NY C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
V39 - TIGERNE GUL NY C Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
BK Friheden B Boldklubben Friheden Logo Boldklubben Friheden
Henrik Andersen C Nørrebro United Logo Nørrebro United
GVI 1 B Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
Fighterne B Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
De få rå C Boldklubben 1973 Herlev Logo Boldklubben 1973 Herlev
Roskilde KFUM blå B KFUMs Boldklub Roskilde Logo KFUMs Boldklub Roskilde
B82 C B82 Virum Logo B82 Virum
Stenlille U10 B Stenlille IF Logo Stenlille IF
Bagsværd B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
B1903 B BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
Hareskov IF - 1 B Hareskov IF Logo Hareskov IF
Hareskov IF - 2 C Hareskov IF Logo Hareskov IF
Nykøbing FC B Lolland-Falster Alliancen Logo Lolland-Falster Alliancen
Ølstykke B Ølstykke FC Logo Ølstykke FC
Team Patito B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Greve B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold

U11 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag/lørdag

Teamname LVL Logo Club
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Bk Olympic B Boldklubben Olympia Logo Boldklubben Olympia
Kvarnby A Kvarnby IK
B1903 A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
vanløse B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Frederikssund A Frederikssund Forenede Boldklubber Logo Frederikssund Forenede Boldklubber
Bagsværd B hold 1 A Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Dragør 1 A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Slagelse A Slagelse BK&IF Logo Slagelse BK&IF

U11 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
Jægersborg B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Bk Olympic A Boldklubben Olympia Logo Boldklubben Olympia
Hareskov C Hareskov IF Logo Hareskov IF
VIF B Vanløse IF Logo Vanløse IF
Bagsværd B hold 2 B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
AB 2 Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub

U12 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag/lørdag

Teamname LVL Logo Club
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
AB 1 A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Vallensbæk 1 A Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
B 1903 A BOLDKLUBBEN 1903 Logo BOLDKLUBBEN 1903
Lyngby 1 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 2 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
GVI-1 A Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
Farum Boldklub A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Næstved if A Næstved IF Logo Næstved IF
B.93 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893

U12 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag

Teamname LVL Logo Club
AB 2 B Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
JB12 B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Bagsværd 1 B Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Bagsværd 2 C Bagsværd Boldklub Logo Bagsværd Boldklub
Lyngby 3 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Lyngby 4 C Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Rosenhøj BK 2 C Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
GVI-2 B Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
Rødovre B Boldklubben Rødovre Logo Boldklubben Rødovre
SIF B Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
Vallensbæk 2 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
B.93 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
19. - May 21 2017

Organisation
Akademisk Boldklub
Place
ABs anlæg
Address
Skovdiget 1
Postalcode
2880
City
Bagsværd
Sport
Soccer
Type
Unknown

Tournament overview