Copenhagen Urban Cup

English version: www.cph-urban.dk

https://www.facebook.com/Copenhagen-Urban-Cup-2194318274176348/

I tre dage byder BK Skjold danske og udenlandske klubber velkommen til både gode fodboldoplevelser og muligheden for at opleve hvad den danske hovedstad – en af verdens mest attraktive storbyer – har at byde på i den allerbedste tid på året.

Kampene vil blive spillet både på naturligt græs i Fælledparken – hvilket til tider kan være udfordrende – men også på kunstgræs i både Fælledparken og Ryparken og med udvalgte kampe på Østerbro Stadion.

Hovedturneringen vil være for årgang 2006 til 2009 samt 2011 drenge med garanteret mindst fem kampe i løbet af de tre dage – lokale (ikke-overnattende) hold fra Sjælland vil dog højst skulle spille over to dage, så de slipper for en masse transport frem og tilbage. Der vil maksimalt være plads til 12 hold i hver række. 

Kampprogrammet vil blive udformet på en måde, hvor de daglige kampe samles enten formiddag, eftermiddag eller aften, så tilrejsende børn og forældre fra både ind- og udland får rig mulighed for også at nyde Københavns mange attraktioner – herunder eksempelvis at hoppe i et af byens havnebade, prøve den store skatepark eller vandlegepladsen i Fælledparken, tage en tur i Tivoli eller gøre brug af byens mange shoppingmuligheder.   

Maden under turneringen vil være et udvalg af relativt sunde retter fra en række af Københavns karakteristiske street-food-vogne.

Der afvikles også en mindre sideturnering for piger årgang 2006-2007 og 2008, der vil blive afviklet på én dag.

Spillerækker:

Årgang 2006-2009 samt 2011 drenge, så vidt muligt med både a-b og c-rækker.

Årgang 2006-2008 piger, c-rækker.


Format:

Årgang 2006 A-niveau vil være 11-mands-kampe (2x20 minutter).

Årgang 2006 B-C-niveau samt årgangene 2007, 2008, 2009 vil være 8-mands-kampe (2x20 minutter).

Årgang 2011 vil være 5-mands-fodbold (2x15 minutter). 


Indkvartering:

BK Skjold kan tilbyde overnatning fredag til søndag på skoler eller i klubbens lokaler eller haller indenfor gåafstand fra Fælledparken inklusive morgenmad i Skjolds klubhus. Prisen for dette alternativ vil være 400kr. per person.  Medbring selv luftmadrasser eller liggeunderlag og sovepose. BK Skjold kan også være behjælpelig med at finde hostels og hoteller til gode priser.


Mad:

Alle hold vil på forhånd have mulighed for at købe mad-vouchers til et eller flere af de fire måltider (fredag aften, lørdag frokost, lørdag aften og søndag frokost) for 75 kr per måltid. Maden vil være et udvalg af retter fra street-food-vogne. Vouchers til enkeltstående måltider kan også købes løst under turneringen for 90 kr pr måltid. Det gælder både forældre og børn.


Tilmelding:

Tilmelding til stævnet og indbetaling af holdgebyr kan gøres via stævner.dk eller via e-mail til pf@bkskjold.dk hvor man også kan få besvaret eventuelle spørgsmål.

Betaling på reg.nr.: 2104, kontonr.: 0746908830

Man skal også være velkommen til at kontakte BK Skjold på telefon 35253525

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U8A - 5M (2011) Mixed 8 750 1 0
U8B - 5M (2011) Mixed 8 750 15 1
U8C - 5M (2011) Mixed 8 750 0 0
U9A - 5M (2010) Mixed 8 750 2 0
U9B - 5M (2010) Mixed 8 750 5 0
U9C - 5M (2010) Mixed 8 750 5 0
U10A - 8M (2009) Mixed 12 1000 10 0
U10B - 8M (2009) Mixed 12 1000 10 0
U10C - 8M (2009) Mixed 12 1000 0 0
U11A - 8M (2008) Mixed 12 1000 11 0
U11B - 8M (2008) Mixed 12 1000 9 0
U11C - 8M (2008) Mixed 12 1000 8 0
U12A - 8M (2007) Mixed 12 1000 6 0
U12B - 8M (2007) Mixed 12 1000 13 0
U12C - 8M (2007) Mixed 12 1000 0 0
U13A - 11M (2006) Mixed 16 1500 16 0
U13B - 8M (2006) Mixed 12 1000 9 0
U13C - 8M (2006) Mixed 12 1000 3 0
U11 Piger - 8M(2008) Mixed 12 1000 4 0
U13 Piger -8M (2006) Mixed 12 1000 1 0
U12 Piger -8M (2007) Mixed 12 1000 3 0
U17A - 11M (2002) Mixed 16 300 1-dagsturnering 0 0
U15A - 11M (2004) Mixed 16 300 1-dagsturnering 1 0
U15C - 11M (2004) Mixed 16 300 1-dagsturnering 3 0
U7 - 5M (2012) Mixed 8 300 1-dagsturnering 3 0
U6 - 3M (2013) Mixed 6 300 1-dagsturnering 3 0
U14B - 11M (2005) Mixed 16 300 1-dagsturnering 0 0
U14C - 11M - (2005) Mixed 16 300 1-dagsturnering 1 0

Signetud teams

U8A - 5M (2011) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U8B - 5M (2011) 10 confirmend signups, 1 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Skjold B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Skjold B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Nørrebro United B Nørrebro United Logo Nørrebro United
Taastrup FC (1) B Taastrup FC Logo Taastrup FC
HIK Rød B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Kastrup 2 B Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Taastrup FC (2) B Taastrup FC Logo Taastrup FC
FB 11 Gul B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
B93 Theis B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
KB Løver på lur B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub

U8C - 5M (2011) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U9A - 5M (2010) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U9B - 5M (2010) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U9C - 5M (2010) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U10A - 8M (2009) 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B1903 A B1903 Logo B1903
Hekla A Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Skjold A Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
HIK 1 A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Snekkersten IF A A Snekkersten Idræts Forening Logo Snekkersten Idræts Forening
BK Hellas A Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas

U10B - 8M (2009) 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B1903 - løverne B B1903 Logo B1903
KB William Kvist B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
BK SKJOLD Sami/Sarah B B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Skjold B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
BK Hellas 2 B Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
AB Tårnby - Rød B Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
AB Tårnby - Sort B Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
B93 Team Maiken B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893

U10C - 8M (2009) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U11A - 8M (2008) 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
HIK Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Herfølge BK A HB Køge Logo HB Køge
Lyngby BK A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
ED Moratalaz A ED Moratalaz
Vestia A Boldklubben Vestia Logo Boldklubben Vestia

U11B - 8M (2008) 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Herfølge BK B HB Køge Logo HB Køge
Skjold B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Lyngby BK B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
FB (Frederiksberg boldklub) B Frederiksberg Boldklub Logo Frederiksberg Boldklub
HB B Handelsstandens Boldklub Logo Handelsstandens Boldklub
ED Moratalaz B ED Moratalaz
EFB B Esbjerg Fb Logo Esbjerg Fb
AB Tårnby 2 B Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby

U11C - 8M (2008) 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
C C Sundby Boldklub Logo Sundby Boldklub
Herfølge BK C HB Køge Logo HB Køge
Skjold C Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
HB C Handelsstandens Boldklub Logo Handelsstandens Boldklub
Ishøj C ISHØJ IF Logo ISHØJ IF
AB Tårnby 3 C Tårnby Boldklub Logo Tårnby Boldklub

U12A - 8M (2007) 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B93 Hvid A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
OKS A Odense Kammeraternes Sportsklub Logo Odense Kammeraternes Sportsklub
GVI A A Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
Skjold Hvid 1 A Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Vestia A Boldklubben Vestia Logo Boldklubben Vestia
Bk Hekla A Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla

U12B - 8M (2007) 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
GVI B B Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
BK Skjold Rød B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Skjold Hvid 2 B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
KB Stars Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB Tigers Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Vestia All-Star B Boldklubben Vestia Logo Boldklubben Vestia
B93 Blå B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Vanløse Berkies B Vanløse boldklub

U12C - 8M (2007) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U13A - 11M (2006) 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Lyngby Boldklub A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Brøndby 2 A Brøndby IF Logo Brøndby IF
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Skovshoved A Skovshoved IF Logo Skovshoved IF
KB A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Greve Fodbold A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Farum A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
ED Moratalaz A ED Moratalaz
Skjold Red A Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
A27 A A27

U13B - 8M (2006) 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
B93 Hvid B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
B93 Blå B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
FC Holte B FC Holte Logo FC Holte
Hundige BK B Hundige Boldklub Logo Hundige Boldklub
KB B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
KB B1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Skjold White B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Skjold Black B Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold

U13C - 8M (2006) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U11 Piger - 8M(2008) 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
BK Skjold C Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Herlufsholm GF C Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HB C Handelsstandens Boldklub Logo Handelsstandens Boldklub

U13 Piger -8M (2006) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U12 Piger -8M (2007) 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
GVI Gentofte-Vangede Idrætsforening Logo Gentofte-Vangede Idrætsforening
BK Skjold C Boldklubben Skjold Logo Boldklubben Skjold
Herlufsholm GF C Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF

U17A - 11M (2002) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U15A - 11M (2004) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U15C - 11M (2004) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U7 - 5M (2012) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U6 - 3M (2013) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U14B - 11M (2005) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

U14C - 11M - (2005) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 1-dagsturnering

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Download tournament program
Held
21. - June 23

Organisation
Boldklubben Skjold
Place
Fælledparken/Østerbro Stadion
Address
Per Henrik Lings Allé 10
Postalcode
2100
City
København Ø
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
tz@bkskjold.dk

Tournament overview