Introstævner U8-U9

Er du i tvivl om dine U8-U9 spillere skal spille futsal eller indefodbold til vinter?Så giver DBU Jylland Region 3 nu mulighed for at prøve de to spilformer på egen krop. Til introstævnerne spiller holdene nemlig både futsal og indefodbold. Ved at blive introduceret til begge spil inden den egentlige turnering starter, kan trænere og spillere bedre vælge hvilket spil, der skal satses på til vinter.Stævnerne afvikles lørdag d. 26. oktober i henholdsvis Assentoft, Kolt-Hasselager og Rask Mølle, så klubber kan frit vælge hvor man vil til stævne.  Stævnet bliver arrangeret så hvert hold spiller fire kampe á 9 min., hvor to af kampene er indefodbold med bander og to af kampene er futsal. Alle fire kampe afvikles indenfor to timer.Bemærk at U8 og U9 fra den kommende indesæson nu spiller 5:5 med målmand i indefodbold, så det får man også mulighed for at afprøve ved stævnerne.

Information om stævnerne:

  • Afholdes lørdag den 26. oktober
  • Stævnerne afholdes i Assentoft, Kolt-Hasselager og Rask Mølle
  • Der spilles 4 kampe pr. hold á 9 minutter
  • Stævnerne udbydes til U8 dr. A/B og B/C og U9 dr. A/B og B/C
  • Dommere påsat til alle kampe
  • Lille erindrings præmie til alle spillere
  • Max. 8 spillere pr. hold
  • Pris for deltagelse pr. hold – kr. 165,-
  • Pigehold er meget velkomne til at spille med. De kan evt. tilmeldes i en yngre drengeårgang.

Tilmelding skal ske via Kluboffice eller via mail til pekr@dbujylland.dk (fra officiel klubperson). Tilmeldingsfrist er senest søndag d. 6. oktober. Stævneprogram udsendes i uge 41. Der er begrænset antal pladser ved hvert spillested, så skynd jer at få meldt hold til introstævnerne.Der forbeholdes ret til at lægge rækker/niveauer sammen ved for få tilmeldte hold.

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U8 dr. A/B - Assentoft Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 2 0
U8 dr. B/C - Assentoft Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 1 0
U9 dr. A/B - Assentoft Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 3 0
U9 dr. B/C - Assentoft Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 6 0
U8 dr. A/B - Kolt-Hasselager Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 3 0
U8 dr. B/C - Kolt-Hasselager Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 7 0
U9 dr. A/B - Kolt-Hasselager Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 2 0
U9 dr. B/C - Kolt-Hasselager Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 12 0
U8 dr. A/B - Rask Mølle Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 1 0
U8 dr. B/C - Rask Mølle Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 8 0
U9 dr. A/B - Rask Mølle Male A/B 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 3 0
U9 dr. B/C - Rask Mølle Male B/C 8 165 2 timer lørdag mellem 9-18 7 0

Signetud teams

U8 dr. A/B - Assentoft 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Helsted A Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF

U8 dr. B/C - Assentoft 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Helsted C Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF

U9 dr. A/B - Assentoft 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Vorup FB Vorup Frederiksberg Boldklub Logo Vorup Frederiksberg Boldklub
Hornbæk SF Hornbæk Sportsforening Logo Hornbæk Sportsforening
Vorup FB Vorup Frederiksberg Boldklub Logo Vorup Frederiksberg Boldklub

U9 dr. B/C - Assentoft 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Dronningborg B Dronningborg Boldklub Logo Dronningborg Boldklub
Kristrup B Kristrup Boldklub Logo Kristrup Boldklub
Hornbæk SF Hornbæk Sportsforening Logo Hornbæk Sportsforening
Vorup FB Vorup Frederiksberg Boldklub Logo Vorup Frederiksberg Boldklub
NVUI Nielstrup-Voldum Ungdoms og Idrætsforening Logo Nielstrup-Voldum Ungdoms og Idrætsforening
Dronningborg B Dronningborg Boldklub Logo Dronningborg Boldklub

U8 dr. A/B - Kolt-Hasselager 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Sabro IF Sabro IF Logo Sabro IF
VRI Vejlby-Risskov Idrætsklub Logo Vejlby-Risskov Idrætsklub
ØBG Silkeborg ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg

U8 dr. B/C - Kolt-Hasselager 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
BMI Beder-Malling Idrætsforening Logo Beder-Malling Idrætsforening
VRI Vejlby-Risskov Idrætsklub Logo Vejlby-Risskov Idrætsklub
ØBG Silkeborg ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
AIA/Tranbjerg IF AIA Tranbjerg Logo IF AIA Tranbjerg
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold
AIA/Tranbjerg IF AIA Tranbjerg Logo IF AIA Tranbjerg
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

U9 dr. A/B - Kolt-Hasselager 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Odder Fodbold Odder IGF Logo Odder IGF
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

U9 dr. B/C - Kolt-Hasselager 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold
Solbjerg IF Solbjerg IF Fodbold Logo Solbjerg IF Fodbold
IF Lyseng IF Lyseng Logo IF Lyseng
BMI Beder-Malling Idrætsforening Logo Beder-Malling Idrætsforening
Odder Fodbold Odder IGF Logo Odder IGF
Solbjerg IF Solbjerg IF Fodbold Logo Solbjerg IF Fodbold
AIA/Tranbjerg IF AIA Tranbjerg Logo IF AIA Tranbjerg
ASA ASA Arbejdersport Århus Logo ASA Arbejdersport Århus
Odder Fodbold Odder IGF Logo Odder IGF
BMI Beder-Malling Idrætsforening Logo Beder-Malling Idrætsforening
Solbjerg IF Solbjerg IF Fodbold Logo Solbjerg IF Fodbold
BMI Beder-Malling Idrætsforening Logo Beder-Malling Idrætsforening

U8 dr. A/B - Rask Mølle 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Brædstrup IF Brædstrup IF Logo Brædstrup IF

U8 dr. B/C - Rask Mølle 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Vinding SF Vinding Sportsforening Logo Vinding Sportsforening
Gauerslund IF Gauerslund IF Logo Gauerslund IF
Uldum IF Uldum Idrætsklub Logo Uldum Idrætsklub
FC Horsens FC Horsens Logo FC Horsens
Brædstrup IF Brædstrup IF Logo Brædstrup IF
Tørring/Ølholm Tørring IF Logo Tørring IF
Give Fremad Give Fremad Logo Give Fremad
Give Fremad Give Fremad Logo Give Fremad

U9 dr. A/B - Rask Mølle 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Hatting-Torsted Fodbold Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Erritsø GIF Erritsø GIF Logo Erritsø GIF
Stensballe IK Stensballe IK Logo Stensballe IK

U9 dr. B/C - Rask Mølle 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: 2 timer lørdag mellem 9-18

Teamname LVL Logo Club
Hatting-Torsted Fodbold Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
ØSVN/AVGIF Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening Logo Øster Starup Vester Nebel Idrætsforening
Fredericia ff Fredericia forenede Fodboldklubber Logo Fredericia forenede Fodboldklubber
Stensballe IK Stensballe IK Logo Stensballe IK
Erritsø GIF Erritsø GIF Logo Erritsø GIF
Uldum IK Uldum Idrætsklub Logo Uldum Idrætsklub

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
October 26

Organisation
Dansk Boldspil-Union
Place
Assentoft, Kolt-Hasselager og Rask Mølle
Address
Region 3
Postalcode
8000
City
Østjylland
Sport
Soccer
Type
Indoor tournament

Organisermail
region3@dbujylland.dk
Introstævner U8-U9 map

Tournament overview