3. CHAMPIONS CUP

3. CHAMPIONS CUP

CHAMPIONS CUP er tilbage for 3. gang!
Vi ser frem til endnu en fantastisk fodboldoplevelse i børnehøjde og håber, at I har lyst til at være med til at skabe en suveræn turnering.

Turneringen vil som altid have fokus på massere af spilletid, korrekt matchning samt et effektivt kampprogram, der sikrer et højt antal kampe, med korte intervaller imellem.

CHAMPIONS CUP finder sin inspiration i Brussels European Football Cup, som er blandt de ypperste børnefodboldturneringer i Europa. Turneringen følger derfor de belgiske anvisninger, hvorfor U7 (2013), U8 (2012) & U9 (2011) spiller 5v5, ligesom vi i år byder velkommen til U11 (2009), som spiller 8v8.  U7 & U11 afvikles over 1 dag, mens 2011 og 2012 igen afvikles over 2 dage.

Alle årgange inkluderer 2 rækker (A- & B-niveau). 5v5 rækker afvikles i samme tidsrum, mens 8v8 afvikles hhv. torsdag formiddag (A) og torsdag eftermiddag (B).

Vi prioriterer som altid et skarpt koncept, hvorfor alle rækker vil have et begrænset antal pladser. Der vil i 5v5 maksimalt være plads til 24 hold, mens der i 8v8 vil være plads til 16 hold.

I 5v5 vil der være pokaler til top 4, mens alle øvrige hold modtager medaljer. I 8v8 vil der være pokaler til top 4.

For de tilrejsende hold har vi mulighed for at hjælpe med skoleovernatning og fortærring. Ønsker I at høre mere herom, så er I naturligvis velkomne til at kontakte os (se nederst).

OVERSIGT

  • U11 (2009): Torsdag d. 21. maj
  • U9 (2011): Lørdag d. 23. maj & søndag d. 24. maj
  • U8 (2012): Fredag d. 22. maj & lørdag d. 23. maj
  • U7 (2013): Fredag d. 22. maj

TILMELDING & KONTAKT

Tilmelding sker efter først-til-mølle her på Staevner.dk eller på mail til claus.dj@hotmail.com eller vkoppel@hotmail.com.
Betalingsinfo sendes på mail. Deltagergebyret pr. deltagende hold: U7 = 500 kr., U8 & U9 = 900 kr., og U11 = 700 kr.

Vi glæder os til at se jer til en brag af en turnering.
/Gentofte Fodbold Akademi

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U11 (2009) A Male A 8v8 700 Torsdag formiddag 32 2
U11 (2009) B Male B 8v8 700 Torsdag eftermiddag 12 0
U9 (2011) A Male A 5v5 900 Lørdag eftermiddag & søndag formiddag 21 0
U9 (2011) B Male B 5v5 900 Lørdag eftermiddag & søndag formiddag 21 0
U8 (2012) A Male A 5v5 900 Fredag eftermiddag & lørdag formiddag 24 0
U8 (2012) B Male B 5v5 900 Fredag eftermiddag & lørdag formiddag 20 0
U7 (2013) A Male A 5v5 500 Fredag formiddag 14 0
U7 (2013) B Male B 5v5 500 Fredag formiddag 14 0

Signetud teams

U11 (2009) A 16 confirmend signups, 2 on waitlist in this row

Playing: Torsdag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Sort A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Gfa grå A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Himmelev-Veddelev BK 1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
NFC A Nykøbing FC Logo Nykøbing FC
Ålholm IF A Ålholm If Logo Ålholm If
Holbæk B&I Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
B93 S1 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Dragør bk A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Boldklubben marienlyst A Boldklubben Marienlyst Logo Boldklubben Marienlyst
Amager Elite A Fremad Amager Elite
Dalum if A Dalum IF Logo Dalum IF
Tsa / tfc academy A Talent Fc Academy
Hvidovre IF A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Ab tårnby A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Herlufsholm A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Voetbaloa Academy (NL) A

U11 (2009) B 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Torsdag eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Himmelev-Veddelev BK 2 B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Holbæk B&I Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
B93 S2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Vallensbæk IF B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Næstved IF B Næstved IF Logo Næstved IF
Dragør b B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Hekla B Boldklubben Hekla Logo Boldklubben Hekla
Hvidovre IF B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
GFA Sort A Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Skjold Birkerød B Skjold Birkerød Fodbold Logo Skjold Birkerød Fodbold
RB 1906 B Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906

U9 (2011) A 20 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag eftermiddag & søndag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Vsb u9a A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Vallensbæk IF 1 A Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Hvb 1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Dalum IF A Dalum IF Logo Dalum IF
Hvidovre if A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
B93 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Ringsted if A Ringsted IF Logo Ringsted IF
Greve fodbold A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Farum BK 1 A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Reserveret
Reserveret
Reserveret
AGF A Århus GF Logo Århus GF
Kastrup 1 A Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Bsv af 2016 A Boldklubben Søllerød-Vedbæk Logo Boldklubben Søllerød-Vedbæk
Allerød FK 1 A Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
BSF Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
Brøndby IF A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Solrød A Solrød

U9 (2011) B 18 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag eftermiddag & søndag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Vsb u9b B Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Vallensbæk IF 2 B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Hvidovre if Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Greve fodbold B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Ringsted IF Ringsted IF Logo Ringsted IF
Stenløse bk Stenløse BK Logo Stenløse BK
Farum BK 2 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Reserveret
Reserveret
Reserveret
Kastrup 2 B Kastrup Boldklub Logo Kastrup Boldklub
Allerød FK 2 B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
BSF 2 B Ballerup-Skovlunde Fodbold Logo Ballerup-Skovlunde Fodbold
HG Hvid B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
HG Sort B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Brøndby IF B Brøndby IF Logo Brøndby IF
Solrød B Solrød

U8 (2012) A 20 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag eftermiddag & lørdag formiddag

Teamname LVL Logo Club
Gfa sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Grå Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
B93-3 Hvid A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Avedøre if A Avedøre IF Logo Avedøre IF
BS72 Gul A Boldklubben Syd 1972 Logo Boldklubben Syd 1972
Farum bk A Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Lyngby boldklub 1 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Karlslunde if A Karlslunde IF Logo Karlslunde IF
Slagelse B&I A Slagelse BK&IF Logo Slagelse BK&IF
Ab tårnby A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Dragør 1 A Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Virum-Sorgenfri 1 A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Køge boldklub 1 A Køge Boldklub Logo Køge Boldklub
Allerød fk A Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
HIK A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Reserveret
Reserveret
Reserveret
OB A Odense Boldklub Logo Odense Boldklub
Aarup BK A Aarup Boldklub Logo Aarup Boldklub

U8 (2012) B 19 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag eftermiddag & lørdag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
B93-3 Blå B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
B93-3 Pink B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
BS72 Blå B Boldklubben Syd 1972 Logo Boldklubben Syd 1972
Lyngby boldklub 2 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Rosenhøj BK Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Dragør 2 B Dragør Boldklub Logo Dragør Boldklub
Virum-Sorgenfri 2 B Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
B93 2012 je B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Allerød FK B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
FC Holte 1 B FC Holte Logo FC Holte
FC Holte 2 B FC Holte Logo FC Holte
HIK B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Reserveret
Reserveret
Reserveret
Vallensbæk IF B Vallensbæk IF 39 Logo Vallensbæk IF 39
Køge boldklub 2 B Køge Boldklub Logo Køge Boldklub
OB B Odense Boldklub Logo Odense Boldklub

U7 (2013) A 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grøn Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Rosenhøj A Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
Næstved 1 A Næstved IF Logo Næstved IF
LSF Hvid A Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
B 93 1 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Østerbro IF A Østerbro IF Logo Østerbro IF
Lyngby boldklub 1 A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Brøndby A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Ringsted IF A Ringsted IF Logo Ringsted IF

U7 (2013) B 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Fredag formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
HUI B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
HVB gul B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Rosenhøj B Rosenhøj BK Logo Rosenhøj BK
LSF Sort B Ledøje-Smørum Fodbold Logo Ledøje-Smørum Fodbold
Herlufsholm gf B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
Husum B Husum Boldklub Logo Husum Boldklub
Hvidovre IF B Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
Lyngby Boldklub 2 B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Brøndby B Brøndby IF Logo Brøndby IF

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
21. - May 24
Last signup
Sunday, May 10, 2020

Organisation
Gentofte Fodbold Akademi
Place
Gentofte Sportspark
Address
Ved Stadion 10
Postalcode
2820
City
Gentofte
Sport
Soccer
Type
Outdoor cup

Organisermail
claus.dj@hotmail.com
3. CHAMPIONS CUP map

Tournament overview