5. GENTOFTE INDOOR CUP

5. GENTOFTE INDOOR CUP

Vores ambition er at skabe årets den fedeste turnering på et grundlag af høj spilletid, god matchning, kort ventetid og udviklende spilformater, når vi for 5. gang byder jer velkommen til Gentofte Indoor Cup!

I vores turnering kan alle som udgangspunkt se frem til 6 kampe a 10 minutter med kort ventetid mellem kampene, kampledere og en tidsplan, der holder, samt udviklende og alderstilsvarende spilleformater med inspiration fra udlandet. Sidst, men ikke mindst, har alle hold mulighed for at tage en pokal med hjem, hvis I er både dygtige og heldige i jeres gruppe eller slutspil.

Alle formater tager udgangspunkt i futsal, men vi har tilpasset de enkelte årgange med henblik på at skabe det bedst mulige format for de enkelte årgange - læs mere nedenfor:

U7 (2014) & U8 (2013) - 4v4 - lørdag d. 13/2

Årgang 2013 & 2014 åbner turneringen og spiller 4v4 på tilpassede baner, der måler 30 x 15 meter. Inspirationen for de yngste er hentet fra den brasiliensk futsal, hvor børnefutsalen netop spilles på disse formater, samt fra Ajax Amsterdams ekslusive Indoor Cup.

Der afvikles A, B og C niveau i begge årgange, og der er plads til 16 hold pr. række. Alle kan som udgangspunkt se frem til 3 gruppespilskampe og 3 slutspilskampe. Der vil være pokaler til vindere af alle slutspil (platin, guld, sølv, bronze), samt medaljer til alle øvrige hold.

U9 (2012) & U10 (2011) - 5v5 - søndag d. 14/2

Årgang 2011 & 2012 spiller 5v5 på baner, som måler 30 x 24 meter. Formatet belønner initiativ og tempo og giver plads til både individualisten, der kan afgøre tingene på egen hånd, og holdet, der formår at sætte tingene hurtigt sammen.

Der afvikles A og B niveau i begge årgange, og der er plads til 16 hold pr. række. Alle kan som udgangspunkt se frem til 3 gruppespilskampe og 3 slutspilskampe. For U9 & U10 vil der være pokaler til vindere af alle slutspil (platin, guld, sølv, bronze).

U11 (2010) & U12 (2009) - 5v5 store mål - LØRDAG D. 21/2 & søndag d. 21/2

Som noget nyt afvikler vi 5v5 futsal på store mål for årgang 2009 & 2010. Formatet sikrer flere mål og mere intensitet sammenlignet med traditionel futsal og drager sin inspiration fra CSI Talent Cup, der er blandt de ypperste indendørs turnering i Europa.

For 2009 & 2010 afvikles der 3 niveauer, hvor der på hver årgang er plads til 12 hold. "SU" henvender sig til de dygtigste hold, "A" er forholdt hold fra række 1 eller nedre halvdel af SU, mens "B" som udgangspunkt er tiltænkt hold fra række 2 eller tilsvarende. Alle hold kan se frem til 5 kampe a 10 minutter.

Covid-19, tilmelding & holdgebyr

Vi afvikler naturligvis kun 5. Gentofte Cup, såfremt situationen omkring covid-19 muliggør en sikker afviklingen indenfor de til den tid gældende covid-19 restriktioner og retningslinjer. Af hensyn hertil vil holdgebyr først blive opkrævet, når vi er sikre på, at vi kan gennemføre turneringen. Vi forholder os retten til at ændre i turneringsstrukturen, såfremt dette er påkrævet af hensyn til et evt. forsamlingsforbud.

Tilmelding sker efter først-til-mølle via staevner.dk. Holdgebyret er som følger:

U7 & U8 - 450 kr. pr. hold

U9 & U10 - 550 kr. pr. hold

U11 & U12  - 550 kr. pr. hold

Betalingsinfo tilsendes, når vi har grønt lys ift. turneringen.

Kontakt

Såfremt du har spørgsmål til turneringen, så er du velkommen til at henvende dig til GFA via mail: gentoftefa@yahoo.com

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U8 (2013) B Male B 4v4 450 Lørdag 13/2 formiddag 10 0
U7 (2014) A Male A 4v4 450 Lørdag 13/2 middag 3 0
U7 (2014) B Male B 4v4 450 Lørdag 13/2 formiddag 1 0
U7 (2014) C Male C 4v4 450 Lørdag 13/2 eftermiddag 2 0
U8 (2013) A Male A 4v4 450 Lørdag 13/2 middag 10 0
U8 (2013) C Male C 4v4 450 Lørdag 13/2 eftermiddag 5 0
U9 (2012) A Male A 5v5 550 Søndag 14/2 middag 13 0
U9 (2012) B Male B 5v5 550 Søndag 14/2 14/2 formiddag 13 0
U10 (2011) A Male A 5v5 550 Søndag 14/2 eftermiddag 18 0
U10 (2011) B Male B 5v5 550 Søndag 14/2 eftermiddag 22 0
U11 (2010) SU Male SU 5v5 550 Lørdag 20/2 - 12.00-15.00 2 0
U11 (2010) A Male A 5v5 550 Lørdag 20/2 - 09.00-12.00 1 0
U11 (2010) B Male B 5v5 550 Lørdag 20/2 - 15.00-18.00 5 0
U12 (2009) SU Male SU 5v5 550 Søndag 21/2 - 12.00-15.00 17 0
U12 (2009) A Male A 5v5 550 Søndag 21/2 - 09.00-12.00 1 0
U12 (2009) B Male B 5v5 550 Søndag 21/2 - 15.00-18.00 1 0

Signup to tournament

If you organisation is missing in the above list, please enter you organisationname below.
Organisation missing?

Signetud teams

U8 (2013) B 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grøn Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Vsb B Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
KB 4 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
HVB 2 B Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
KB Q3-1 B Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Ringsted IF 2 B Ringsted IF Logo Ringsted IF
HUI B Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub
Brøndby 1 B Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF
Brøndby 2 B Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF

U7 (2014) A 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 middag

Teamname LVL Logo Club
GFA Sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Hvid Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Young Guns A Young Guns

U7 (2014) B 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grøn Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi

U7 (2014) C 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grå Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi

U8 (2013) A 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 middag

Teamname LVL Logo Club
GFA Sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Hvid Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
KB 1 A Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
AB A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Ringsted IF 1 A Ringsted IF Logo Ringsted IF
HVB 1 A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Rb 1 A Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906
Brøndby 3 A Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF

U8 (2013) C 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 13/2 eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grå Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
HVB 3 C Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
KB Q3-2 C Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Rb 2 C Roskilde BK af 1906 Logo Roskilde BK af 1906

U9 (2012) A 11 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 14/2 middag

Teamname LVL Logo Club
GFA Sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Hvid Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Brøndby Gul A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndby Blå A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Køge boldklub sort A Køge Boldklub Logo Køge Boldklub
B.93 SS1 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Fc norsjælland A FC Nordsjælland Logo FC Nordsjælland
Lyngby BK blå B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Avarta A Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
Hik - hvid A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
AB Tårnby A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby

U9 (2012) B 13 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 14/2 14/2 formiddag

Teamname LVL Logo Club
GFA Grøn Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Køge boldklub hvid B Køge Boldklub Logo Køge Boldklub
B.93 SS2 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Lyngby BK hvid B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Virum B82 B B82 Virum Logo B82 Virum
Nfc city B Nykøbing FC Logo Nykøbing FC
Nfc united B Nykøbing FC Logo Nykøbing FC
Avarta Boldklubben Avarta Logo Boldklubben Avarta
HIK blå B Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Farum Boldklub B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Solrød fc 1 B Solrød FC Logo Solrød FC
Solrød fc 2 B Solrød FC Logo Solrød FC
Brøndbyernes IF B Brøndbyernes IF Logo Brøndbyernes IF

U10 (2011) A 13 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 14/2 eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
Hvidovre if A Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
GFA Hvid Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
GFA Sort Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
AB Tårnby 1 A Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Vsb1 A Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Lyngby A Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Brøndby Gul A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Greve fodbold A Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Lyngby Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Hik A Hellerup Idræts Klub Logo Hellerup Idræts Klub
Akademisk Boldklub A Akademisk Boldklub Logo Akademisk Boldklub
Taastrup FC A Taastrup FC Logo Taastrup FC
HVB 1 Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub

U10 (2011) B 17 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 14/2 eftermiddag

Teamname LVL Logo Club
Hvidovre if Hvidovre IF Logo Hvidovre IF
GFA Grøn Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
AB Tårnby 2 B Boldklubben AB Tårnby Logo Boldklubben AB Tårnby
Vsb2 B Virum-Sorgenfri Boldklub Logo Virum-Sorgenfri Boldklub
Lyngby B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Greve fodbold 1 B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Greve fodbold 2 B Greve Fodbold Logo Greve Fodbold
Lyngby B Lyngby Boldklub Logo Lyngby Boldklub
Allerød FK 1 B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Allerød FK 2 B Allerød Fodbold Klub Logo Allerød Fodbold Klub
Kb hvid 2 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
Kb hvid 1 Kjøbenhavns Boldklub Logo Kjøbenhavns Boldklub
B.93 B Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Hellas B Boldklubben Hellas Logo Boldklubben Hellas
HVB 2 Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
Hg - no scope B Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF
BK Vestia 1 B Boldklubben Vestia Logo Boldklubben Vestia

U11 (2010) SU 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 20/2 - 12.00-15.00

Teamname LVL Logo Club
FC Rudersdal

U11 (2010) A 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 20/2 - 09.00-12.00

Teamname LVL Logo Club
Hg - loot A Herlufsholm GF Logo Herlufsholm GF

U11 (2010) B 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Lørdag 20/2 - 15.00-18.00

Teamname LVL Logo Club
Jægersborg Boldklub B Jægersborg Boldklub Logo Jægersborg Boldklub
Farum bk 1 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
Farum bk 2 B Farum Boldklub Logo Farum Boldklub
B82 B B82 Virum Logo B82 Virum

U12 (2009) SU 9 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 21/2 - 12.00-15.00

Teamname LVL Logo Club
Sfb svendborg A Svendborg forenede Boldklubber Logo Svendborg forenede Boldklubber
GFA Gentofte Fodbold Akademi Logo Gentofte Fodbold Akademi
Brøndby Gul A Brøndby IF Logo Brøndby IF
Brøndby Blå A Brøndby IF Logo Brøndby IF
B.93 Elite 1 A Boldklubben af 1893 Logo Boldklubben af 1893
Næstved A
Holbæk B&I A Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF
Himmelev- A Himmelev-Veddelev Boldklub Logo Himmelev-Veddelev Boldklub
HUI/Åkanden A Hørsholm-Usserød Idrætsklub Logo Hørsholm-Usserød Idrætsklub

U12 (2009) A 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 21/2 - 09.00-12.00

Teamname LVL Logo Club
Holbæk B&I 2 A Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF

U12 (2009) B 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Playing: Søndag 21/2 - 15.00-18.00

Teamname LVL Logo Club
Holbæk B&I 3 B Holbæk B&IF Logo Holbæk B&IF

. 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
13. - February 21
Last signup
Monday, February 1, 2021

Organisation
Gentofte Fodbold Akademi
Place
Gentoftehallen
Address
Ved Stadion 10
Postalcode
2820
City
Gentofte
Sport
Soccer
Type
Indoor cup

Organisermail
gentoftefa@yahoo.com
5. GENTOFTE INDOOR CUP map

Tournament overview