Silkeborg Mesterskabet hos Horn-Fårvang IF

TAK FOR DE MANGE TILMELDINGER TIL STÆVNET - VI HAR FORLÆNGET FRISTEN FOR TILMELDING TIL TIRSDAG D. 24/5, SÅ VI FORHÅBENTLIG KAN FÅ DE SIDST RÆKKER FYLDT OP.

Der betales ved tilmelding i DGI's system via dette link -  https://tilmelding.dgi.dk/tilmelding/202206404006

TILMELDNING ER FØRST FORETAGET, NÅR DER ER MODTAGET BETALING FOR HOLDGEBYRET

Silkeborg Mesterskabet d. 4. og 5. juni 2022

Afvikles i 2022 den 4. og 5. juni

Indledning

Silkeborg Mesterskabet arrangeres af Horn/Fårvang IF for 15. gang. Stævnet foregår på klubbens baner på adressen Thorsøvej 17, 8882 Fårvang. Stævnet afvikles på ca. 20 forskellige baner, henholdsvis 3, 5- og 8-mands.

Spilletidspunkter og niveauer

U12 – søndag (8-mands Drenge: A, B, C - Piger: A/B, B/C)

U11 – lørdag (8-mands Drenge: A, B, C - Piger: A/B, B/C)

U10 – søndag (5- eller 8-mands Drenge: A, B, C - Piger: A/B, B/C)

U9 – lørdag (5-mands Drenge: A, B, C - Piger: A/B, B/C)

U8 – søndag (5-mands Drenge: A, B, C - Piger: A/B, B/C)

U7 – lørdag (5-mands øvet/uøvet)

U6 - valgfrit mellem lørdag eller søndag (3-mands på oppustelige baner øvet/uøvet)

U5 - valgfrit mellem lørdag eller søndag (3-mands på oppustelige baner øvet/uøvet)

Spilletid

3-mands: 1 x 8 minutter

5-mands. 1 x 15 minutter

8-mands: 2 x 10 minutter

Antal spillere

3-mands: max 5 (vejledende)

5-mands: max 7 (vejledende)

8-mands: max 11

I alle rækker gælder, at det er tilladt at sætte en ekstra spiller på banen, så længe et hold er bagud med tre mål eller mere. For hver mål ekstra et hold kommer bagud, må der indsættes yderligere en spiller, som tilsvarende skal tages ud ved reducering.

Rækker/årgange

U12 – årgang 2010

U11 – årgang 2011

U10 – årgang 2012

U9 – årgang 2013

U8 – årgang 2014

U7 – årgang 2015

U6 – årgang 2016

U5 – årgang 2017

Dispensationer/spilleberettigelse

I 3- og 5-mands er der ingen krav, vi appellerer til Fair Play.

I 8-mands må der benyttes 1 spiller født i året før den pågældende årgang, ELLER der må benyttes 2 spillere født i 3. eller 4. kvartal året før den pågældende årgang.

En spiller må gerne benyttes i 2 rækker, f. eks må en spiller født i 2011 stille op i både U12 (2010) og U11 (2011).

Dommere/kampledere

3-mands: Førstnævnte hold leder kampen

5-mands: Ledes af lokale kampledere fra Fårvang IF

8-mands: Dømmes af DBU-dommere

Fair-Play

Alle spiller for at vinde kampene, men hjælp til at der er en god ånd til stævnet.Husk at behandle dommere/kampledere og modstandere med respekt.

Præmier/medaljer

Der er medaljer til alle. Der er pokaler til rækkevinderne i 8-mands rækkerne.

Bolde

Klubberne skal selv medbringe eventuelle bolde til opvarmning.

Trøjefarve

I tilfælde af sammenfald af trøjefarve er det sidstnævnte hold der skal bære overtrækstrøjer (forefindes i salgsteltene).

Betaling

Holdgebyret andrager:

3- mands: Kroner 375

5-mands: Kroner 425

8-mands: Kroner 475

Der betales ved tilmelding i DGI's system via dette link -  https://tilmelding.dgi.dk/tilmelding/202206404006

TILMELDNING ER FØRST FORETAGET, NÅR DER ER MODTAGET BETALING FOR HOLDGEBYRET

Vigtige datoer

15. januar: Der åbnes for tilmelding

10. maj: Sidste frist for tilmelding

20. maj: Programmet offentliggøres

Tilmelding

Tilmelding og betaling af holdgebyr i DGI's system via dette link - https://tilmelding.dgi.dk/tilmelding/202206404006

Listen med tilmeldte hold her på staevner.dk vil blive opdateret løbende i takt med at holdene tilmelder sig i DGI's system.

Facebook

Følg os på Facebook – Silkeborg Mesterskabet

Læs også om stævnet på http://www.hfif.dk/silkeborgmesterskabet-p51

Spørgsmål og stævneledelse

Send en mail michael.lovring@tdcadsl.dk eller ring på 2127 6052

Spørgsmål vedr. tilmelding

Send en mail andre.velling@dgi.dk eller ring på 79404346

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
Fuldt booket: Lørdag - U5 Mix - 3 mands Mixed 3 375 8 0
Fuldt booket: Lørdag - U6 Mix - 3 mands Mixed 3 375 30 0
Lørdag - U7 mix - 5 mands (Ny) (2 ledige pladser) Mixed 5 425 20 0
Fuldt booket: Lørdag - U7 mix - 5 mands (Øvet) Mixed 5 425 13 0
Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge A - 5-mands Male 5 425 7 0
Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge B - 5-mands Male 5 425 17 0
Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge C - 5-mands Male 5 425 5 0
Fuldt booket: Søndag - U8 Piger B/C - 5-mands Female 5 425 8 0
Lørdag - U9 Drenge A - 5-mands (1 ledig plads) Male 5 425 6 0
Lørdag - U9 Drenge B - 5-mands (1 ledig plads) Male 5 425 13 0
Lørdag - U9 Drenge C - 5-mands (2 ledige pladser) Male 5 425 17 0
Lørdag - U9 Piger B/C - 5-mands (1 ledig plads) Female 5 425 4 0
Søndag - U10 Drenge B - 5-mands (2 ledige pladser) Male 5 425 3 0
Fuldt Booket: Søndag - U10 Drenge C - 5-mands Male 5 425 6 0
Fuldt booket: Søndag - U10 Piger B/C - 5-mands Female 5 425 6 0
Fuldt booket: Søndag - U10 Drenge A - 8-mands Male 8 475 6 0
Fuld booket: Søndag - U10 Drenge B - 8-mands Male 8 475 10 0
Fuld booket: Søndag - U10 Drenge C - 8-mands Male 8 475 7 0
Fuldt booket: Lørdag - U11 Drenge B - 8-mands Male 8 475 14 0
Lørdag - U11 Drenge C - 8-mands (1 ledig plads) Male 8 475 5 0
Fuldt booket: Lørdag - U11 Piger B/C - 8 mands Female 8 475 6 0
Fuldt booket: Søndag - U12 Drenge A - 8-mands Male 8 475 5 0
Fuldt Booket: Søndag - U12 Drenge B - 8-mands Male 8 475 10 0
Fuldt booket: Søndag - U12 Drenge C - 8-mands Male 8 475 6 0

Signetud teams

Fuldt booket: Lørdag - U5 Mix - 3 mands 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang IF 1 Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Fårvang IF 2 Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
ØBG Balle 1 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Balle 2 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
Funder GF Funder GF Logo Funder GF
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

Søndag - U5 Mix - 3 mands (Oppustelige baner) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Fuldt booket: Lørdag - U6 Mix - 3 mands 27 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos B Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Fårvang IF 1 Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Fårvang if 2 Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Funder gf 1 Funder GF Logo Funder GF
Funder gf 2 Funder GF Logo Funder GF
Resenbro UIF 1
Resenbro UIF 2
Vinderslev IF
MKS 1 Mariehøj IF Logo Mariehøj IF
MKS 2 B Mariehøj IF Logo Mariehøj IF
MKS 3 C Mariehøj IF Logo Mariehøj IF
HA85 1 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
HA85 2 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
ØBG Balle 1 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Balle 2 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Silkeborg U6 piger 1 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Silkeborg U6 piger 2 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
Sejs-Svejbæk IF 2
Sejs-Svejbæk IF 4
Sejs-Svejbæk IF 5
Sejs-Svejbæk IF 3
Sejs-Svejbæk IF 1
Lund IF 1
Lund IF 2
Lyseng IF 1
Lyseng IF 2
Lund IF 3

Søndag - U6 Mix - 3 mands (Oppustelige baner) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Lørdag - U7 mix - 5 mands (Ny) (2 ledige pladser) 13 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos B Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
HEI 2 Hjortshøj Egaa IF Logo Hjortshøj Egaa IF
ØBG Balle U7 piger ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
Ikast FC 1 Ikast FC Logo Ikast FC
Ikast FC 2 Ikast FC Logo Ikast FC
Grauballe
Ans IF 1 Ans IF Logo Ans IF
Ans IF 2 Ans IF Logo Ans IF
HA85
Horsens fs Horsens FS Logo Horsens FS
Mejdal 2 Mejdal GIK Logo Mejdal GIK
Gødvad GIF 2
VRI 3

Fuldt booket: Lørdag - U7 mix - 5 mands (Øvet) 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
HEI 1 Hjortshøj Egaa IF Logo Hjortshøj Egaa IF
Fårvang if Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Mariehøj KS 1
Resenbro
HA85
Thorning IF (mix)
Hatting-Torsted Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Lystrup IF Lystrup IF Logo Lystrup IF
Mejdal 1 B Mejdal GIK Logo Mejdal GIK
Gødvad GIF 1
VRI 2
VRI 1

Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge A - 5-mands 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos A Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Bredballe blå Bredballe IF Logo Bredballe IF
Sejs-Svejbæk IF Sejs Svejbæk IF Logo Sejs Svejbæk IF
ØBG Balle
Viborg FF Viborg FF Logo Viborg FF
Ravnsbjerg IF Ravnsbjerg IF Logo Ravnsbjerg IF

Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge B - 5-mands 12 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang IF Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Bredballe hvid Bredballe IF Logo Bredballe IF
Lystrup IF
Lystrup IF 2 Lystrup IF Logo Lystrup IF
ØBG Silkeborg - Buskelund 1 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Silkeborg - Buskelund 2 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
HA85 1
HA85 2
AIA Tranbjerg
Sejs-Svejbæk IF Sejs Svejbæk IF Logo Sejs Svejbæk IF
Gødvad B Gødvad
Viborg FF Viborg FF Logo Viborg FF

Fuldt booket: Søndag - U8 Drenge C - 5-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos C Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Silkeborg KFUM
Vinderslev IF
HA85
Resenbro UIF

Søndag - U8 Piger A/B - 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Fuldt booket: Søndag - U8 Piger B/C - 5-mands 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
ØBG Balle 1
ØBG Balle 2
Sejs-Svejbæk IF Sejs Svejbæk IF Logo Sejs Svejbæk IF
Lund IF 1
Lund IF 2
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

Lørdag - U9 Drenge A - 5-mands (1 ledig plads) 6 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos A Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Helsted Fremad 1 A Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF
Sejs-Svejbæk IF Sejs Svejbæk IF Logo Sejs Svejbæk IF
Brabrand IF Brabrand IF Fodbold Logo Brabrand IF Fodbold
Virklund B. Virklund Boldklub Logo Virklund Boldklub
Ikast FC

Lørdag - U9 Drenge B - 5-mands (1 ledig plads) 11 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos B Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Helsted Fremad 2 B Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF
ØBG Buskelund Blå B ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
HA85 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
Ans IF Ans IF Logo Ans IF
Søften GF Søften Gymnastikforening Logo Søften Gymnastikforening
Gjern IF
Brabrand IF
Stavtrup IF - Grønne Mambas Stavtrup IF Logo Stavtrup IF
Houlkær Fodboldklub
Ry Fodbold

Lørdag - U9 Drenge C - 5-mands (2 ledige pladser) 15 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIFolinos C Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Them GF Them Gymnastikforening af 1896 Logo Them Gymnastikforening af 1896
Helsted Fremad 3 C Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF
Sejs-Svejbæk IF Sejs Svejbæk IF Logo Sejs Svejbæk IF
Silkeborg KFUM
Øbg buskelund hvid C ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
Vinderslev if (mix)
BT/SVIF C Bruunshåb Tapdrup / Sønder Rind Vinkel IF Logo Bruunshåb Tapdrup / Sønder Rind Vinkel IF
Ans if Ans IF Logo Ans IF
Søften GF Søften Gymnastikforening Logo Søften Gymnastikforening
Gødvad gif 1
Gjern IF
Gødvad GIF 2
Funder GF Funder GF Logo Funder GF
Houlkær Fodboldklub

Lørdag - U9 Piger A/B - 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Lørdag - U9 Piger B/C - 5-mands (1 ledig plads) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Silkeborg KFUM
Resenbro UIF
FC Horsens U9 X C Fc Horsens
Hammerum IF

Søndag - U10 Drenge A - 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Søndag - U10 Drenge B - 5-mands (2 ledige pladser) 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Silkeborg IF Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Houlkær Fodboldklub Houlkær IF Logo Houlkær IF
Viborg FF

Fuldt Booket: Søndag - U10 Drenge C - 5-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
TRIF C Thorsager - Rønde Idrætsforening Logo Thorsager - Rønde Idrætsforening
Herning fremad 2 C Herning Fremad Logo Herning Fremad
HA85 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
Ans IF Ans IF Logo Ans IF
Herskind

Søndag - U10 Piger A/B - 5-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Fuldt booket: Søndag - U10 Piger B/C - 5-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang if Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Fc horsens u9 q A Fc Horsens
Ans IF Ans IF Logo Ans IF
IVF - Århus
Vorup FB - De vilde kaniner Vorup Frederiksberg Boldklub Logo Vorup Frederiksberg Boldklub

Fuldt booket: Søndag - U10 Drenge A - 8-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Helsted Fremad IF A Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF
Herning fremad 1 Herning Fremad Logo Herning Fremad
ØBG Silkeborg ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
Tjørring IF
Måbjerg A Måbjerg IF Logo Måbjerg IF

Fuld booket: Søndag - U10 Drenge B - 8-mands 8 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang if Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Silkeborg IF Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Ht B Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Helsted Fremad IF II B Helsted Fremad IF Logo Helsted Fremad IF
HA85 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
Bryrup IF Bryrup Idrætsforening Logo Bryrup Idrætsforening
ØBG Silkeborg ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
VSK Århus

Fuld booket: Søndag - U10 Drenge C - 8-mands 7 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Silkeborg KFUM
HT C Hatting - Torsted Fodboldungdom Logo Hatting - Torsted Fodboldungdom
Sabro if C Sabro IF Logo Sabro IF
Resenbro UIF
Thorning if
Virup IF C Hjortshøj
Engesvang Boldklub Engesvang Boldklub Logo Engesvang Boldklub

Søndag - U10 Piger A/B - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Søndag - U10 Piger B/C - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Lørdag - U11 Drenge A - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Fuldt booket: Lørdag - U11 Drenge B - 8-mands 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Sorring-Voel Sorring-Voel Logo Sorring-Voel
Silkeborg KFUM
Sabro if B Sabro IF Logo Sabro IF
ØBG Silkeborg 1 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
ØBG Silkeborg 2 ØBG Silkeborg Logo ØBG Silkeborg
HA85 Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985 Logo Hvinningdal Aktivitetsforening af 1985
Sejs-Svejbæk IF
Horsens fs
Bramming B A Bramming Boldklub Logo Bramming Boldklub
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

Lørdag - U11 Drenge C - 8-mands (1 ledig plads) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang if Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Sejs-Svejbæk IF
TMG Testrup-Mårslet Gymnastikforening Logo Testrup-Mårslet Gymnastikforening
Ans IF Ans IF Logo Ans IF

Lørdag - U11 Piger A/B - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Fuldt booket: Lørdag - U11 Piger B/C - 8 mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang IF Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Silkeborg KFUM
Helsted Tøserne C Helsted Fremad If
Helsted Pigerne C Helsted Fremad If
Ry Fodbold Ry fodbold Logo Ry fodbold

Fuldt booket: Søndag - U12 Drenge A - 8-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Hatting Torsted
Gødvad GIF Gødvad GIF Logo Gødvad GIF
Lemvig GF
FC Horsens FC Horsens Logo FC Horsens
GUG Boldklub Gug Boldklub Logo Gug Boldklub

Fuldt Booket: Søndag - U12 Drenge B - 8-mands 10 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Silkeborg IF Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Hatting Torsted
Sjørslev-Demstrup IF Sjørslev-Demstrup Idrætsforening Logo Sjørslev-Demstrup Idrætsforening
Mariehøj KS 1
Mariehøj KS 2
Bryrup IF Bryrup Idrætsforening Logo Bryrup Idrætsforening
HA85
IVF - Århus
Silkeborg KFUM
KLG 1 Kollund-Lind Gymnastikforening - Fodbold Logo Kollund-Lind Gymnastikforening - Fodbold

Fuldt booket: Søndag - U12 Drenge C - 8-mands 5 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Fårvang if Horn-Fårvang Idrætsforening Logo Horn-Fårvang Idrætsforening
Silkeborg IF Silkeborg IF Logo Silkeborg IF
Mariehøj KS 3
Ans IF Ans IF Logo Ans IF
KLG 2 Kollund-Lind Gymnastikforening - Fodbold Logo Kollund-Lind Gymnastikforening - Fodbold

Søndag - U12 Piger A/B - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Søndag - U12 Piger B/C - 8-mands 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Impatient? A program has not yet been published if you have signed up you will receive an email - otherwise look back in a few days.

Held
4. - June 5

Organisation
Horn-Fårvang Idrætsforening
Place
Horn-Fårvang IF
Address
Thorsøvej 17
Postalcode
8882
City
Fårvang
Sport
Soccer
Type
Unknown

Organisermail
andre.velling@dgi.dk
Silkeborg Mesterskabet hos Horn-Fårvang IF map

Tournament overview