INTERSPORT CUP 2013 Åstrup/Hammelev

Indbydelse til:

 

 

 

Intersport Cup 2013.


Hermed har Åstrup/Hammelev Fodbold (Grenaa) fornøjelsen at invitere til stævne i indendørs fodbold for ungdomsspillere i alderen 0 – 19 år, med nyt tiltag for 15-19 årige, hvor der spilles FUTSAL for disse årgange.

NU OGSÅ MED PIGEHOLD U8 til U14

 

 

Spilledage:
               
Lørdag den 30. november
U-6 (2008 og yngre) drenge + U-7 (2007) drenge
3-bold = Der spilles på tværs af ½ håndboldbane, 3 spillere på banen og med jyske 3-bold mål.
(3 spillere og maks. 4 udskiftningsspillere). Bemærk: Døm selv kampe/kampleder.

 

U-8 (2006) drengehold & pigehold + U-9 (2005) drengehold & pigehold
- Der spilles på håndboldbane med små mål og samme antal spillere som i DBU’s indendørs turnering. (4 spillere og maks. 3 udskiftningsspillere).

 


Lørdag den 7. december
U-12 (2002) drengehold & pigehold + U-13 (2001) drengehold & pigehold + U-14 (2000) drengehold & pigehold
- Der spilles på håndboldbane med STORE MÅL, net spændt op bag målene og 4 spillere på banen. ( 4 spillere + 3 udskiftningsspillere)
Bemærk: Udskiftning foregår bag eget mål.


Søndag den 8. december
U-10 (2004) drengehold & pigehold + U-11 (2003) drengehold & pigehold
- Der spilles på håndboldbane med små mål og samme antal spillere som i DBU’s indendørs turnering.(4 spillere og maks. 3 udskiftningsspillere).


Lørdag den 14. december   (NYT   FUTSAL   NYT)
U-15 (1999) drenge + U-17 (1997-1998) drenge + U-19 (1995-1996) drenge
Spiller som noget nyt FUTSAL. Der startes med ca. ½ times introduktion samt oplæring ved FUTSAL ved hver opstart af årgangene. Brazil Football College kommer og giver introduktion til FUTSAL. Brazil Football College udvælger et hold fra hver årgang, som får en ekstra præmie. Præmien er en træning sammen med landstræneren for FUTSAL i Grenaa.
- Der spilles på håndboldbane med håndboldmål, 5 spillere på banen. ( 5 spillere + op til 5 udskiftningsspillere). Spiller efter DBU regler og en kamp varer 15 min uden pause.
SKAL BENYTTE BENSKINNER og der er 2 FUTSAL dommere på banen ad gangen.
Bemærk: Udskiftning foregår på hver sin side af dommerbordet.

http://www.dbu.dk/turneringer_og_resultater/Alternativ_fodbold/Futsal.aspx

 

Der tilstræbes semifinaler i alle rækker med optimal fordeling af tilmeldte hold, for at sikre flest mulige kampe med høj intensitet.

Tilmelding.

Da vi kun har plads til ca. 160 hold, og vil tage hensyn til en jævn fordeling af antal hold pr. klub i hver række, bedes I allerede nu sætte kryds i kalenderen og hurtigst muligt sende jeres tilmelding
til:
Marie Nielsen
Tlf.: 20 67 17 25
E-mail: fam.baltzer@mail.dk
HUSK: Klubnavn, antal hold, årgang, samt kontaktperson og tlf.nr på holdansvarlige.

*Sidste tilmeldingsfrist er den 15. november 2013. *

Holdgebyr betales ved tilmelding!!!

På konto: Reg. Nr: 9388 Kontonr. 0000634069

Husk at udfylde tekst eller meddelelse til modtager: Klubnavn og årgang/antal hold

Endelig tilmelding er ikke accepteret før betaling er registreret!!!!

Stævnetilmeldinger der ikke kommer i betragtning, vil sammen med tilmeldingsgebyret blive returneret straks efter tilmeldingsfristens udløb. Ved afbud betales tilmeldingsgebyret ikke retur.

Deltagergebyr:

U-6 + U-7 + U-8 + U-9 + U-10 + U-11: 300,- kr. pr. hold

U12-U14: 350,- kr. pr. hold

U15-U19 400,- kr. pr. hold

Det er tilladt at tilmelde sammensatte hold (familie, venner, firma osv.)

Spilleregler.

Der spilles efter DBU´s regler for indefodbold og FUTSAL.

Nye spillere:
Det er tilladt, at supplere holdene med nye spillere under afvikling af de enkelte rækker.
Nye spillere skal opfylde gældende DBU regler, og må kun deltage på 1 hold i hver årgang.
Suppleres holdene skal nye spillere godkendes af stævneledelsen (der må maks. deltage 7 spillere pr. hold), FUTSAL max 10 spillere pr. hold.

DBU´s aldersdispensationer accepteres (sygesikringsbevis medbringes).

Spilletid: 10 min. pr. kamp, FUTSAL 15 min. pr. kamp. Kan evt. blive nedsat/tilpasset ved mange tilmeldinger.
Dommere: U6 & U7 Døm selv kampe/kampleder. U8 til og med U-11 lokale dommere.
U12-U14 Øvrige dommere fra DBU Jylland. U15-U19 FUTSAL dommere

Samlet præmiesum er ca. kr. 50.000,-

• 0-7 år: Medaljer til alle – Øvrige: Personlige præmier til nr. 1 + 2

• Sportsbeklædning

• Spurtpræmier

• Lodtrækningspræmier

• Pokaler

• T-shirts

• Musikspots

• Diplomer til alle der ønsker det

Vi glæder os til at se jer til Intersport Cup 2013, og håber I vil fortælle om stævnet til ungdomsafdelingen, trænere og spillere i jeres klub og øvrige personer, der kunne tænkes at have lyst til at deltage.


Program udsendes ikke pr. post, men kan ses på vores hjemmeside
senest fredag uge 47, 2013.

Her kan man også finde øvrige oplysninger om stævnet.

www.aastruphammelev.dk

https://www.facebook.com/IntersportCup2013

Sportslig hilsen
Åstrup Hammelev Fodbold (Grenaa)
Åstrup Hallen, Mellemstrupvej 21, 8500 Grenaa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rowname Gender Level (within row) Teamsize Price pr. team Playing # Signup Waitlist
U-6 (08 & yngre) Mixed 7 300.- 2 0
U-8(06) Mixed 7 300.- 4 0
U-9(05) Mixed 7 300.- 4 0
U-12(02) Mixed 7 350.- 4 0
U-14(00) Mixed 7 350.- 4 0
U-19(95-96) Mixed 10 400.- 0 0
U-13(01) Mixed 7 350.- 2 0
U-15(99) Mixed 10 400.- 1 0
U-17(97-98) Mixed 10 400.- 1 0
U-10(04) Mixed 7 300.- 3 0
U-11(03) Mixed 7 300.- 6 0
U-7(07) Mixed 7 300.- 0 0
U8 (06) Mixed 7 300 0 0
U9 (05) Mixed 7 300 0 0
U10 (04) Mixed 7 300 0 0
U11 (03) Mixed 7 300 0 0
U12 (02) Mixed 7 350 0 0
U13 (01) Mixed 7 350 1 0
U14 (00) Mixed 7 350 0 0

Signetud teams

U-6 (08 & yngre) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-8(06) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
GIF B Grenaa IF Logo Grenaa IF
Trif 1 A Thorsager - Rønde Idrætsforening Logo Thorsager - Rønde Idrætsforening
Trif 2 B Thorsager - Rønde Idrætsforening Logo Thorsager - Rønde Idrætsforening
Trif 3 B Thorsager - Rønde Idrætsforening Logo Thorsager - Rønde Idrætsforening

U-9(05) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Viborg Søndermarken Søndermarkens IK Logo Søndermarkens IK
Db C Dronningborg Boldklub Logo Dronningborg Boldklub
Østdjurs 91 A Østdjurs 91 Logo Østdjurs 91
Østdjurs 91 B Østdjurs 91 Logo Østdjurs 91

U-12(02) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Ebeltoft 1 B Ebeltoft IF Logo Ebeltoft IF
Ebeltoft 2 B Ebeltoft IF Logo Ebeltoft IF
If mols A IF Mols Logo IF Mols
FC Kids A Eastside Viborg Logo Eastside Viborg

U-14(00) 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
ÅHF/GIF A ÅHF/GIF
GIF/ÅHF B GIF/ÅHF

U-19(95-96) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U-13(01) 2 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
DB-Nice B Dronningborg Boldklub Logo Dronningborg Boldklub
DB Pretty Boys A Dronningborg Boldklub Logo Dronningborg Boldklub

U-15(99) 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
SIF 99 SIF

U-17(97-98) 1 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
FC-kammeraterne A Aarhus IC Fremad Logo Aarhus IC Fremad

U-10(04) 3 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
Beta Boyz A IF Lyseng Logo IF Lyseng
HOG 1 A Hinnerup og Omegns Gymnastikforening Logo Hinnerup og Omegns Gymnastikforening
HOG 2 B Hinnerup og Omegns Gymnastikforening Logo Hinnerup og Omegns Gymnastikforening

U-11(03) 4 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club
united A Allingåbro IF Logo Allingåbro IF
hornslet 1 C Hornslet IF Logo Hornslet IF
Hornslet 2 B Hornslet IF Logo Hornslet IF
Hornslet 3 B Hornslet IF Logo Hornslet IF

U-7(07) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U8 (06) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U9 (05) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U10 (04) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U11 (03) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U12 (02) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U13 (01) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

U14 (00) 0 confirmend signups, 0 on waitlist in this row

Teamname LVL Logo Club

Tournament program

Click the button below to download the tournament's program

Held
November 30 - December 14 2013

Organisation
Åstrup / Hammelev Fodbold
Place
Åstrup Hallen
Address
Mellemstrupvej 21
Postalcode
8500
City
Grenaa
Sport
Soccer
Type
Indoor cup
INTERSPORT CUP 2013 Åstrup/Hammelev map

Tournament overview